Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Bakanları 17 Ekim’deki Zirveye Kadar Brexit Konusundaki Önerileri Değerlendirecek

AB ülkelerinin bakanları, Brexit konusunda tedbir maddesinin müzakereye kapalı olduğunu fakat Liderler Zirvesi’nde kadar İngiltere’den gelecek yeni önerilere açık olduklarını söyledi.
AB Bakanları 17 Ekim’deki Zirveye Kadar Brexit Konusundaki Önerileri Değerlendirecek
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılma ihtimalleri yükselirken, bakanlar Londra hükümetinden gelecek yeni önerilere açık olduklarını bildirdi. AB ülkelerinin bakanları Brexit tedbir meselesi konusunda herhangi bir müzakere yapmayacaklarını fakat 17 Ekim’deki zirveye kadar İngiltere’den gelecek yeni önerilere açık olduklarını açıkladı.

Fransa’nın AB Bakanı Amelie De Montchalin, ortak pazar ilkesine bağlı kalmak suretiyle yeni önerileri değerlendirebileceklerini söyledi.

Fransa'nın AB Bakanı Amelie De MontchalinAB Genel İşler Konseyi’nden hemen önce basın açıklaması yapan Montchalin, Brexit sonrası için geçerli olan tedbir maddesinin müzakereye kapalı olduğunu fakat İngiltere’den yeni önerileri beklediklerini aktardı. Londra’da çok fazla tartışma olduğunu, bu nedenle yeni bir öneri gelmeden yorum yapamadıklarını dile getirdi.

17 Ekim’de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’ne kadar AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile birlikte önerilerin değerlendirileceğini açıkladı. Dönem Başkanı Finlandiya’nın AB Bakanı Tytti Tuppurainen de benzer açıklamalarda bulunarak, “Şu ana kadar Brexit anlaşmasındaki tedbir maddesinin yerini tutabilecek bir öneri gelmedi.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta yapılan finans yöneticileri anketi, anlaşmasız Brexit’in en muhtemel sonuç olduğu bilgisini ortaya koydu.

Anlaşmasız BrexitCuma günü yayımlanan ankete göre; katılımcıların %43,5’i anlaşmasız ayrılığın olacağını düşünürken, %32,3’ü anlaşma için tarihin uzatılmasının gerektiğini, %8,1 biri ise anlaşmaya varılacağını düşünüyor. %3,2’lik kesim ikinci bir referandum yapılmasını savunurken, geri kalan %12,9’luk katılımcı ise Brexit sürecinin akıbeti hakkında bir fikri olmadığını belirtiyor.

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne da anlaşmasız Brexit’i öngören isimlerden birisi. “Şimdi bunun gerçekleşecek gibi göründüğünü ve gerçekleşeceğini kabul etmemiz gerektiğini söyleyeceğim” diyen Rinne, hükümet raporuna da değindi.

İngiltere hükümeti tarafından hazırlanan raporda, anlaşmasız ayrılığın kamu düzenine zarar vereceği, sokak isyanlarını artıracağı ve gıda kıtlığına yol açacağı bildirildi. Raporda yer alan dikkat çekici konulardan biri de Brexit’ten sonraki ilk gün Manş Tüneli’ndeki trafik akışının %60 oranında azaltılabileceği detayı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu