Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

540 Milyar Euroluk COVID-19 Paketini Onaylayan AB, Ortak Borçta Anlaşamadı

Avrupa Birliği, COVID-19’a karşı 540 milyar euro değerinde bir kurtarma paketinde anlaşırken ortak borç üzerindeki fikir ayrılıkları giderilemedi.
540 Milyar Euroluk COVID-19 Paketini Onaylayan AB, Ortak Borçta Anlaşamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Perşembe günü yarım trilyon euro civarında yeni bir koronavirüs teşvik paketi imzalasalar da ortak borçlanma araçlarının ihraç edilip edilmeyeceği konusundaki kritik kararı ertelediler.

Ertelemenin fikir ayrılıklarından kaynaklandığı anlaşıldı ki İspanya, İtalya gibi ülkeler koronavirüs salgınıyla mücadelede para yaratmak için ortak borçlanma aracı ihraç edilmesini isterken Almanya, Hollanda gibi ülkeler buna karşı çıkıyordu.

Geçtiğimiz gün COVİD-19’la mücadele için 15.6 milyar euroluk yardım paketi açıklayan AB, birleştirildiğinde 540 milyar euro olan üç yeni program için yeşil ışık yaktı.

AB’den COVID-19’a Yönelik 540 Milyar Euro Değerinde Kurtarma Paketi

AB’den COVID-19’a Yönelik 540 Milyar Euro Değerinde Kurtarma PaketiAvrupalı yetkililerin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplantıda, koronavirüs etkilerine karşı 540 milyar euro değerinde bir kurtarma paketi için anlaşıldığı açıklandı.

EURO Grubu Başkanı Mario Centeno, üye ülkelerdeki istihdamı korumak için 100 milyar euroluk yeni ücret destek programı kurulacağını belirtti. Ayrıca bloktaki kısa süreli çalışma programlarına mali katkıda bulunulacağını aktardı.

Alınan kararlar arasında; Avrupa Yatırım Bankası’nın işletmelere 200 milyar euro kredi garantisi sağlaması ve Avrupa İstikrar Mekanizması’nın 240 milyar euroluk bir kredi programı kurması vardı. Centeno üye ülkelerin bu fonları yalnızca sağlık sektörü ve salgın tedavisi gibi alanlarda kullanabileceğini de vurguladı.

Bunların yanında birlikte fikir ayrılığına yol açan ortak borç enstrümanı konusunda çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Maliyetlerin Nasıl Finanse Edileceği Yönündeki Endişeler Sürüyor

Maliyetlerin Nasıl Finanse Edileceği Yönündeki Endişeler SürüyorGeleneksel olarak güneydeki ülkelerden daha muhafazakar olan Kuzey Avrupa ülkeleri, “korona bonosu” için çağrıları kabul etmeye yanaşmıyorlar. Euroyu paylaşan 19 farklı ülkeden borçlanma senetlerini birleştirecek bir finansal araç olan korona bonosu konusunda belirsizlik sürüyor.

Üye ülkelerin 240 milyar euro değerinde kredi limiti konusunda da zorla anlaşmaya vardıkları biliniyor. Perşembe gecesi gelen gelişmeye rağmen analistler duyuruların masadaki her sorunu çözmediğini belirtiyor. Örneğin Berenberg’den bir ekonomist, karşılıklı destek sinyalinin olması gerektiği kadar güçlü olmadığını söyledi.

Düşüncesinin gerekçesini de ortak kurtarma fonunu finanse etmek için ortak tahvillerle ilgili anlaşmazlığı çözmemeleri olarak gösterdi.

ING’den Carsten Brzeski de böyle bir fonun nasıl finanse edileceğine dair hala açık ve farklı görüşler olduğunu kaydetti. Bazı ülkelerin yenilikçi finansal araçlar kullanmak isterken diğerlerinin başka finansman kaynakları bulmak istemelerine gönderme yaparak belirsizliğe işaret etti.

Bruno Le Maire’nin Ortak Borç Açıklaması

Bruno Le Maire’nin Ortak Borç AçıklamasıFransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, mevkidaşlarıyla yaptığı toplantının ardından nihai anlaşmanın ortak borca işaret ettiğini söyledi. Anlaşmadaki yenilikçi finansal araçlara referansın müşterek ihraç edilmiş borç için ilk kez kapı araladığını da ekledi.

Avrupa finansmanında henüz mevcut olmayan tek aracın müşterek borç olduğunu belirten Le Maire, yeni ortak borcun Hollanda be diğer Kuzey Avrupa ülkeleri tarafından reddedilen eurobond’lar anlamına gelmediğinde ısrar etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu