Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB 3 Yıldır Üzerinde Çalıştığı Bankacılık Düzenlemesini Açıkladı

AB Komisyonu, bankacılık sektörünü kapsayan yeni düzenleme teklifini duyurdu. Teklif, bankaların finansman kullanımını içeriyor. İşte detaylar;
AB 3 Yıldır Üzerinde Çalıştığı Bankacılık Düzenlemesini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, bankacılık sektörünü kapsayan yeni düzenlemesini duyurdu. Komisyon, bankaların kriz yönetimi ve mevduat sigortası çerçevesini sağlamlaştırmayı barındıran yeni bir düzenleme teklif etti. Teklif, AB’deki küçük ve orta ölçekli bankaların kriz durumlarında mevduat garanti programlarındaki kaynakları kullanımını kolaylaştırmayı kapsıyor.

Açıklamaya göre teklifin uygulamaya geçmesiyle birlikte banka mudileri korunurken krizin diğer bankalara yayılması engellenecek, toplum ve ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin önüne geçilecek.

“Vergi Mükellefleri Korunacak”

Mevduat garanti programları ve çözümleme fonları gibi bankacılık sektörü tarafından finansmanı sağlanan önlemlerin öne çıkarılması ile birlikte vergi mükellefleri daha iyi korunacak.

Bankalar yeni düzenlemeyle kendi iç zarar karşılama kapasitelerinin tamamını kullanmaları durumunda mevduat garanti programlarındaki kaynakları kullanabilecek. Mevduat sahibi ve banka başına 100 bin euroluk teminat seviyesi AB’deki bütün mudiler için geçerli olacak.

Teklifle beraber hastane, okul ve belediye gibi kamu kuruluşlarına, belirli fonlardaki paralara da mudi koruması sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

“Mali Kaynaklara Erişim Kolaylaşacak”

Daha önce Avrupa’da küçük ve ölçe ölçekli bankaların kriz yaşaması veya iflas etmesi durumunda bankalar acil durum programlarındaki fonların yerine vergi mükelleflerinin parasını kullanıyordu. Teklifle birlikte düzenleyiciler iflas eden bir banka için sektör tarafından finansmanı sağlanan mevduat garanti programlarındaki mali kaynakları daha kolay kullanacak.

Komisyonun 3 yıldır üzerinde çalıştığı bu düzenleme, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının, Credit Suisse’nin kriz yaşadığı sürecin hemen arkasından açıklandı.

Teklifin yürürlüğe girmesi ve uygulanması için Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından onay alınması gerekiyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.