Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB 2023 Yılında Ukrayna’ya Her Ay Yapılacak Yardımı Açıkladı

Avrupa Birliği, Rusya işgali altındaki Ukrayna'nın yönetimine yardımcı olması için gelecek yıl içinde Kiev'e 18 milyar euro verileceğini duyurdu. Detaylar haberde;
AB 2023 Yılında Ukrayna’ya Her Ay Yapılacak Yardımı Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), Cuma günü yaptığı açıklamayla Ukrayna’ya verilecek yeni yardım paketinin içeriğini duyurdu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın işgalci birlikleriyle savaşırken Ukrayna yönetimine yardımcı olması için 2023’te Kiev’e ayda 1.5 milyar euro verileceğini söyledi.

Ursula von der Leyen, savaşın 240. günü olan Cuma günü, Brüksel’de 27 AB liderinin katıldığı zirvenin ikinci gününde Ukrayna’yı destekleme görüşmelerinin ardından konuştu.

Birliğin Ukrayna’ya 2022 yılı için bugüne kadar 19 milyar euro verdiğini, ve şu aşamada 2023 yılında neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini söyledi.

“Ukrayna için istikrarlı ve öngörülebilir bir gelir akışına sahip olmak çok önemli” diyen isim, Kiev’in aylık ihtiyacını temel olarak 3-4 milyar euro olarak tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

AB, 2023 için Ukrayna’ya Toplam 18 Milyar Euro Verecek

Ukrayna’nın renklerini temsil eden sarı ve mavi renklerle bezeli bir yaka iğnesi takan von der Leyen, düzenlediği basın toplantısında AB’nin bu tutarın ayda 1.5 milyar eurosunu finanse edeceğini, bu plan doğrultusunda gelecek yıl için ülkeye toplam 18 milyar euro verilmiş olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Geri kalan tutarın ise ABD ve uluslararası kurumlardan gelmesinin beklendiğini ifade etti.

Von der Leyen, AB’nin Ukrayna’ya su, elektrik ve elektrik kaynaklarını yeniden kurmasında nasıl yardımcı olunabileceğinin de araştırıldığını söyledi.

Zelenski, İran ve Rusya’ya Güçlü Yaptırımlar İstedi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, önceki gün bir video bağlantısı aracılığıyla AB liderlerine hitaben yaptığı konuşmada, Rus füzelerinin yanı sıra İran menşeli insansız hava araçlarının soğuk günler kapıdayken Ukrayna’nın enerji altyapısının üçte birine hasar verdiğini söyledi.

Zelenski, “Rusya, yurttaşlarımızın Avrupa Birliği ülkelerine yeni bir göç dalgası gerçekleştirmesine de zemin hazırlıyor” dedi.

Sözlerini “Enerji üreten tesislerimize yönelik gerçekleşen Rus terörü, ülkemiz için bu sonbahar ve kış döneminde elektrik ve ısı yönünden mümkün olduğunca fazla sorun yaratmayı hedefliyor. Böylece çok sayıda Ukraynalı sizlerin ülkelerine gelmek durumunda kalıyor” şeklinde sürdürdü.

Zelenski, AB’den hava ve füze savunma sistemlerinin yanı sıra savaşta kullanılmak üzere insansız hava araçları tedarik ettiği için Rusya ve İran’a “yeni güçlü yaptırımlar” uygulanmasını talep etti.

AB, Yeni Rus Yaptırımları Konusunda Görüş Ayrılığında

Birlik zaten bu konuda İran’a sınırlı yaptırımlar uyguladı, ancak AB üye ülkeleri şimdi Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulama konusunda bölünmüş durumda.

Polonya ve üç Baltık ülkesi, Rusya’dan elmas ithalatını yasaklamayı ve çelik ticaretini daha hızlı bir şekilde durdurmayı önerdi, ancak Belçika ve İtalya bu adımlara karşı çıkanlar arasında.

Macaristan genel olarak Rusya’ya yaptırım uygulanmasına karşıyken, Almanya ve Fransa ise mevcut önlemlerin zaten çok ileri gittiğini savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.