Yatırım yapmaya başla!

Aachen Anlaşması, Almanya ve Fransa Arasındaki Ortaklığı Yenileyecek

Almanya ve Fransa arasında dün imzalanan Aachen Anlaşması, iki ülke arasındaki iş birliğinde yeni bir dönem başlatmayı ve ortaklığı yeni bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor. İşte anlaşmanın önemli maddeleri:
Aachen Anlaşması, Almanya ve Fransa Arasındaki Ortaklığı Yenileyecek

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Aachen kentinin belediyesinde dışişleri bakanlarıyla birlikte Aachen Anlaşması‘nı imzaladılar. Anlaşma, iki ülkenin Avrupa’da iş birliği, güvenlik ve dış politika konularında birlikte hareket etme niyetini temsil eden bir özelliğe sahip.

Merkel, törende iki ülke arasındaki iş birliği temelinin yenilendiğini söylerken, özellikle askeri iş birliğine vurgu yapmasıyla dikkat çekti.

Merkel İş Birliği Yenilendi VurgusuÇağın büyük zorluklarının üstesinden gelmek istediklerini belirten Merkel, iki ülke arasında ortak bir askeri kültür, savunma ve silah endüstrisi için taahhütlerde bulunduklarını vurguladı. Bu şekilde Avrupa ordusunun oluşmasına katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

Anlaşma ile iki ülkenin ekonomilerinin bütünleşmesinin yanında kültür, eğitim, araştırma, teknoloji, yapay zeka, iklim ve çevre alanlarında iş birliğinin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor. Anlaşma sayesinde Fransa, Almanya ile ilişkilerini güçlendirmeyi ve AB için savunma, güvenlik ve iklim değişikliği gibi önemli konularda öncü rol oynamayı istiyor.

Anlaşmanın Macron’un Avrupa’nın lideri olma hedefi konusunda oldukça manidar bir zamanda imzalandığı yorumları yapılıyor.

Macron Avrupa'nın Lideri Olmak İstiyorAvrupa’da yaşanan lider krizi yaşadığı bugünlerde imzalanması, anlaşmanın daha derin anlamlar taşıyacağı konusunda yorumları tetikledi. Macron, “Bu anlaşma Avrupa’nın tekrar bir olması noktasında önem arz ediyor ve bu günümüzde ihtiyacımız olan bir ruh,” ifadelerini kullandı. Bu ifadeleri de AB’yi yeniden canlandırma isteğine işaret etti.

Macron, Avrupa’daki kaosun sebebinin sınırlar dışından geldiğini söylerken, ortak bir politika oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Barışın sağlanabilmesi için de Almanya ve Fransa’nın çok önemli iki özne olduğunu söyledi. Almanya ise iki ülke arasında son dönemde geriye giden ilişkileri yeniden artırmayı hedefliyor. Ayrıca kriz içindeki AB’yi canlandırmak isteyen Almanya, Brexit sonrası Fransa ile AB politikalarını belirlemesi bekleniyor.

İkisi de zor durumda olan liderlerin, anlaşma ile iç siyasette yaşadıkları bu zorlukları atlatmayı deneyecekleri biliniyor.

İkisi de Zor Durumu DüzelteceklerBuna karşın anlaşmaya yönelik eleştiriler ve tepkiler, her iki ülkede de dillendiriliyor. Bunların başında ise silahlı kuvvetlerin iş birliği içinde olacağı taahhüt edilirken, ülke dışına gönderilen askerler konusunda iki ülkenin de farklı düzenlemeleri bulunuyor. Bu yüzden savunma alanında iş birliği yapmanın zor olacağından bahsediliyor.

Anlaşmada geçen “ortak projelerde silah ihracatına ortak yaklaşım getirileceği” maddesi bu tartışmalardan birisine neden oldu. Çünkü Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Almanya’nın Suudi Arabistan’a silah satışını yasaklamasına karşın, Fransa’nın buna yanaşmaması iki ülkenin savunma politikalarındaki farklılığı ortaya koyuyor.

Ekonomik alanda ise Macron’un vergi ve mali düzenlemeleriyle ilgili önerilerine Almanya’nın daha önce hiç cevap vermediği belirtildi.

Almanya Macron Önerilerine Destek OlmadıAynı zamanda iki ülkenin zaten önemli konularda istişare ettikleri hatırlatıldı. Bu eleştiri ve tepkiler çerçevesinde anlaşmanın çok bir şey vadetmediği, anlaşmada yer alan maddelerin pratikte uygulandığı söylendi. Bu nedenle sembolik olduğu yorumları yapıldı. Anlaşmada hedefler ve niyetler sıralanırken, somut maddelerin hiç bulunmadığının da altı çizildi.

Anlaşma hakkında bir haber yayımlayan Deutschlandfunk radyosunda, “Birçok niyet beyanı ancak somut bir şey yok. Paris ve Berlin, gerçekten cesaretli ortak adımlar konusunda anlaşamadı,”ifadelerine yer verildi. Süddeutsche Zeitung gazetesinde ise “Ortak güvenlik politikası olmayacak,” başlığı yayımlandı. Ayrıca istekler ve gerçekler arasında 3 ayın bulunduğu belirtildi ve Kaşıkçı cinayeti konusunda iki ülkenin farklı tutum sergilediğinden bahsedildi.

Bazı Fransız uzmanlar ise anlaşmanın Fransa’nın egemenliğini tehlikeye soktuğunu ve birçok açıdan anayasasına aykırı olduğunu söyledi.

Anlaşma Fransa Egemenliği için TehlikeBazı gazeteciler ise Merkel’in Macron’un reform önerilerini kabul etmesi durumunda Avrupa’nın iyi duruma geleceğini ve anlaşmanın birçok yeni fırsat sunduğunu savundu. Elysee Anlaşması‘ndan daha faydalı olduğu da ifade edilirken, sembollerden çok somut tedbirlere ihtiyaç olduğu belirtildi.

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisinin Meclis Grubu Başkanı Alice Weidel ise savunma alanına işaret ederek, iş birliğinin Fransa için iyi olduğunu belirtti. Weidel, “Anlaşmadaki dördüncü madde, Afrika’ya Alman askerlerinin kuşku duyulan görevlere gönderilmesine ve Alman silah teknolojisinin Fransız ortak şirketleri ile satılmasına kapıları açıyor,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaya farklı tepkiler gelirken, AB’nin temkinli ve NATO’nun memnun olduğu sonuçları çıkarıldı.

AB Temkinli, Nato MemnunAnlaşma 7 başlıkta, 28 maddeden ve 16 sayfadan oluşuyor. Öne çıkan başlıklar arasında ise Avrupa Birliği ilk sırada yer alıyor. Anlaşmaya göre; AB’de alınacak kararlarda iki ülke arasında iş birliğinin derinleştirilmesi ve koordinasyonun sağlanması isteniliyor. Bunun için AB’de düzenlenecek büyük toplantılar öncesinde iki ülke temsilcilerinin istişare yapması ve ortak tutum sergilenmesi için çaba harcanması öngörülüyor.

Ortak bir Savunma Güvenlik Konseyi’nin oluşturulması ve silah ihracatına yönelik ortak yaklaşım geliştirilmesi talep ediliyor. Dış politika konusunda ise dışişleri bakanlıklarının ve diplomatik misyonların iş birliği kapsamında genişletileceği vurgulanıyor. Yer alan ifade ise “BMGK’ye daimi üye olarak alınması Alman-Fransız diplomasisinin önceliğidir,” şeklinde tanımlandı.

Eğitim konusunda karşılıklı olarak ülkelerin dillerini öğrenen öğrenci sayısının artırılması, diplomaların tanınması ve üniversite iş birliğine gidilmesi öngörülüyor. Sınır bölgelerinde halkın yaşam koşullarını kolaylaştırma konusunda engellerin kaldırılması isteniyor. Bu bölgelerde yapılacak ortak projeler ile yasal düzenlemelerin yapılması hedefleniyor. Çevre alanında ise Paris Anlaşması’nın uygulanması ve BM’nin 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için iki ülkenin yakın iş birliği kurması belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum