Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AA Finans’ın Enflasyon Anketi Sonuçlandı! Ekonomistler Ne Bekliyor?

TÜİK'in yılın ilk enflasyon oranını açıklamasına sayılı günler kalmışken, AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin beklentisi belli oldu. Detaylar haberde...
AA Finans’ın Enflasyon Anketi Sonuçlandı! Ekonomistler Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gözler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Şubat Pazartesi günü açıklanacak Ocak ayı enflasyon oranına çevrildi. Foreks ve Bloomberg HT’nin anketleri sonrasında bugün AA Finans’ın beklenti anketi sonuçlandı.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan 14 ekonomistin beklenti ortalaması yıllık bazda yüzde 65,07’lik artış oldu.

Aylık bazda beklenti ortalaması yüzde 6,84 oldu. Ekonomistlerin en düşük beklentisi yüzde 5,50 olurken, en yüksek beklentisi yüzde 8,90 olarak kayda geçti.

Ayrıca 2024 sonu enflasyon beklentisi de Ocak’ta yüzde 43,31 oldu.

Foreks Haber dün konuya yönelik anket sonuçlarını paylaşmıştı. Ekonomistlerin enflasyon için yıllık bazda ortalama tahmini yüzde 65,07, olmuştu. Aylık tahmin ise yüzde 6,88 seviyesinde yer aldı. Böylece Foreks anketine katılan ekonomistlerin yıllık bazda enflasyon beklentisi ile AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin beklentisi aynı seviyede yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT’nin anketine katılan 23 kurumun beklentisi aylık bazda yüzde 6,5, yıllık bazda yüzde 64,57 seviyesinde yer aldı.

TÜİK 2023’ün son ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 2,93, yıllık bazda yüzde 64,77 oranında arttığını açıklamıştı.

Ayrıca gündemde vatandaşın hissettiği enflasyon konusu konuşulurken, TÜİK  tüketicilerin algıladığı enflasyondaki yıllık değişim oranının yüzde 96 olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.