Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans, Aralık’ta Enflasyonun Ne Kadar Artacağını Duyurdu

Ekonomistler, bir ülkenin ekonomisine ilişkin en kritik verilerden biri olan enflasyonla ilgili beklentilerini AA Finans Anketi’nde paylaştı. İşte detaylar;
AA Finans, Aralık’ta Enflasyonun Ne Kadar Artacağını Duyurdu
Yorum

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan enflasyon, vatandaşların yaşam koşullarını en çok etkileyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda aylık olarak açıklanan enflasyon oranları vatandaşların yakından takip ettiği veriler arasında yer alıyor. Ekonomistler, tahminlerini AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’nde açıkladı.

3 Ocak Salı günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon verisine ilişkin ankete katılan 14 ekonomist, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,61 artacağını tahmin ediyor.

Ankete katılanların enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,40, en yüksek yüzde 4 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,61) bakıldığında Kasım’da yüzde 84,39 olan yıllık enflasyonun yüzde 66,59’a düşmesi bekleniyor.

Ayrıca ekonomistlerin 2023 yıl sonu beklentisi yüzde 42 seviyesinde oldu.

En önemli ekonomik verilerden biri olan enflasyon, Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84,39 oranında artmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu