Yatırım yapmaya başla!

95 Bin Dolara Alıcı Bulan 110 Yaşındaki Elektrikli Otomobil

95 Bin Dolara Alıcı Bulan 110 Yaşındaki Elektrikli Otomobil

95 bin dolarlık bir elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen şüphesiz Tesla’nın son model lüks otomobilleri oluyor. Ancak birazdan göreceğiniz yaklaşık 100.000 dolarlık araçta bırakın akıllı hava süspansiyonunu, bir klima ya da otomatik cam seçeneği bile yok. Çünkü bu araç tam 110 yaşında! Bilmeyenler için hatırlatalım, elektrikli otomobilleri yalnızca son zamanların teknolojik ürünleri sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Zira bu otomobillerin geçmişi 1800’li yıllara kadar uzanıyor.

Yola ilk çıkan elektrikli otomobillerle 1830’lu yıllarda karşılaşıyoruz. O tarihlerde bu kavram epey popülermiş. Çünkü o zamanlar elektrikle çalışan otomobillerin, petrolle çalışanlara göre daha konforlu olduğu görüşü savunuluyormuş. Tabi gelişen teknoloji ile birlikte elektrikli otomobillerin üretimi epey azalmış, hatta bir dönem durma noktasına gelmiş. Ancak hemen her şeyde görülen geriye dönüş, bu otomobil tipinde de kendini göstermiş. 1970’li yıllara gelindiğinde, elektrikli otomobillerin yeniden popülerlik kazanmaya başladığını görüyoruz. Bunun başlıca nedeni petrol piyasasındaki dalgalanmalardı.

Son zamanlarda ise elektrikli otomobil alanında öncü olan Tesla Motors, ürettiği araçlarla tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde, Tesla’dan Dünyanın İlk Elektrikli SUV Aracı: “Model X” başlığı altında paylaştığımız otomobil de bunlardan biriydi. Ki bu otomobillerin çevre dostu olmaları birçok ünlü isim tarafından kullanılmasında da tercih sebebi oluyor. Tıpkı Leonardo DiCaprio, Tom Hanks gibi! Dilerseniz şimdi, günümüzün son model lüks elektrikli araçlarının atası olarak kabul edilecek bu tarihi otomobile ve özelliklerine yakından göz atalım.

İşte karşınızda 95 bin dolara satışa sunulan tarihi elektrikli otomobil:

110 Yaşındaki Elektrikli Otomobil

110 Yaşındaki Elektrikli Otomobil26 Eylül’de Danimarka, Ebeltoft’da yapılan bir açık artırmada 95.000 dolara alıcı bulan iki kişilik elektrikli otomobilin tam ismini okumak gerçekten güç. 1905 Woods Electric Style 214A Queen Victoria Brougham isimli bu araç, türünün ilk örnekleri arasında gösteriliyor. Tam 110 yaşında olan bu aracın, günümüze kadar gelmeyi başaran tek Woods 214A Queen Victoria Brougham olduğu belirtilmiş. Sonuçta araç bu özelliği ile yeterince ayrıcalık kazanmış olsa da yaşı, muhafaza edilişi ve etkileyici tasarımı ile de kayda değer niteliklere sahip.

110 Yaşındaki Elektrikli Otomobil İçiDış tasarımı itibariyle bir dolabı andıran otomobil; 1899 yıllarda Chicago’da ortaya çıkan, yılda 500 adet otomobil üreten ve 1918 yılında kapanan Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Woods Motor Vehicle Company imzası taşıyor. Şirketin o zamanlarda ürettiği elektrikli otomobiller, ortalama 3.000 dolardan satılıyormuş. Yani bugünün parasıyla 71.000 dolardan! Diğer taraftan, 1905 yapımı bu aracın motor pilleri hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Ayrıca bu araçta göze çarpan bir diğer lüks özellik de otomobilin deri koltukları.

Peki, 1905 Woods Electric Style 214A Queen Victoria Brougham’ın maksimum hızı kaç dersiniz? Hemen söyleyeyim, 105 yaşındaki bu elektrikli otomobille saatte ancak 38 km hız yapabilirsiniz. Fakat görünen o ki, bu özelliği otomobilin 95.000 dolara satılmasına engel teşkil etmemiş!

Ne diyelim, alanında tek olduğu ileri sürülen aracı alan kişi demek ki tam bir koleksiyoner! Neticede, 110 yaşında elektrikli bir otomobile 95.000 dolar vermek, her yiğidin harcı olmasa gerek. Siz ne dersiniz, bu etkileyici tarihi aracı beğendiniz mi? Sahi, günümüzde tercihiniz elektrikli otomobillerden yana mı yoksa sıvı yakıt içerikli araçları mı tercih ediyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum