Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

93,44’ü Gören Dolar Endeksi için Yükseliş Bekleniyor

Salı günü 2021’in yeni yüksek seviyelerini kaydeden Amerikan dolar endeksi, ekonomistlere göre yükselişini sürdürecek.
93,44’ü Gören Dolar Endeksi için Yükseliş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

30 Mart’ta arka arkaya 2021’in yeni yüksek seviyelerini kaydeden ABD dolar endeksi (DXY) için gelen tahmin, rallinin süreceğini gösterdi. Dün 93,35’e kadar çıkan endeks, bugün 93 üzerinde kaldı ve TSİ 11.20’ye kadar 93,44’e kadar ulaştı.

ABD’nin benzersiz teşvik paketi, aşı dağıtımlarının hızlandırılması, dün açıklanan tüketici güveni dahil iyimserlik yaratan veriler ve Başkan Joe Biden’ın bugün açıklayacağı altyapı harcama planı doları güçlendirdi. ABD hazine getirileri de yükselişe devam etti.

Doları emsal sepetine karşı izleyen ABD dolar endeksi, TSİ 11.30 sıralarında 93,13’te seyrediyor.

Mart ayını yaklaşık %3 yükselişle bitirmeye ilerleyen DXY, MUFG Bank ekonomistlerine göre güçlenmeye devam edecek. FxStreet’in haberine göre ekonomistler, 1,9 trilyon dolarlık pakete, 1 yılın en yükseğine ulaşan Amerikan tüketici güvenine atıfta bulundu.

Gelişmelerin kısa vadede ABD’de büyüme beklentileri için olumlu bir tablo çizdiği ve güçlü dolar lehine ilerlediği belirtildi. Ekonomistlere göre doların yakın vadeli görünümü olumlu kalmayı sürdürüyor.

Ayrıca Başkan Biden’ın bugün açıklaması beklenen rakamlar, ABD doları ivmesini daha da teşvik edebilir. Fakat uzmanlar ilk planın Kongre’den geçmesi konusunda engeller konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu