Yatırım yapmaya başla!

88 Milyar Dolara Hükmeden Blackstone ve Afrika Yatırımlarındaki Gelişmeler

Dünyanın en yüksek finansmana sahip şirketlerinden Blackstone ve Afrika yatırımlarına yönelik gelişmelerin değerlendirilmesi ve şirketin yönetim ilişkileri.
88 Milyar Dolara Hükmeden Blackstone ve Afrika Yatırımlarındaki Gelişmeler

Dünyanın en büyük özel sermaye şirketi olan Blackstone Group, ABD’deki kıtadaki tutkularını azaltan en son yatırımcı olan Afrika’ya milyarlarca dolar yatırım yapma planını geri çektiğini duyurdu. New York Merkezli The Blackstone Group, 1985 yılında eski ABD Ticaret Bakanı Peter George Peterson ile iş adamı Stephen A. Schwarzman tarafından kurulan bir yatırım şirketi ve sermayesinin 88 milyar ABD doları olduğu bilinmekte.

Blackstone Group sözcüsü, şirketin Afrika’ya yatırım yapmak için ana aracı olması gereken enerji altyapısı projelerinin geliştiricisi olan Black Rhino Group’u, açıklanmayan bir neden kaynaklı yönetim ekibine geri satmayı kabul etti. Henüz gerçekleşmemiş olan satış daha önce bildirilmedi. Aynı zamanda Blackstone, Nijeryalı bir enerji santrali geliştirme ve işletme haklarını sattı Black Rhino, Afrika genelinde enerji santralleri sahibi olan bir İngiliz şirket olan Globeleq’e açıklanmayan bir duruşta yer alıyor.

Blackstone, Afrika’da büyük 2014 yılında Black Rhino’yu kontrol altına aldı. Başkan Barack Obama’nın Afrika liderlerini ağırladığı Washington zirvesinde, Baş İcra Kurulu Başkanı Stephen Schwarzman, Blackstone’un Black Rhino’nun belirleyeceği ve inşa edeceği enerji projelerine yatırım yapmak için Nijeryalı milyarder Aliko Dangote ile birlikte çalıştığını dile getirmişti. (Schwarzman, 2014 yılında “Şu anda üzerinde çalıştığımız 10 projemiz var.“ Yarısı Dangote Industries’in, yarısı Black Rhino bağlılığımız aracılığıyla Blackstone’un yatırımlarıdır ” demişti.)

Rekabet ve Finanse Edilecek Fırsatlar

Çin Rekabeti ve Yatırım FırsatlarıBlack Rhino, konuya hakim insanlar tarafında Blackstone’un finanse etmek istediği büyük fırsatlar bulamadı. Çinli şirketlerden gelen rekabet, kara gerdanlı Etiyopya’yı denize bağlayan 340 mil uzunluğunda bir yakıt boru hattı için planlanan Black Rhino’nun önerdiği projelerden en az birini karmaşıklaştıran bir faktör olarak değerlendirilmişti. Çinli şirketler aynı güzergah boyunca yakıt taşıyabilen yeni bir demiryolu inşa etti.

ABD’de özel sermaye şirketleri, Afrika’da başarılı büyük anlaşmalar yapmakta zorlanmıştı o dönemler. 2017’de New York merkezli KKR & Co. Afrika anlaşma ekibini dağıttı ve kıtada satın almaya yetecek kadar büyük şirket olmadığını söyleyerek, Etiyopyalı bir gül çiftliği olan tek mal varlığının satışını gerçekleştirmişti. 2016 yılında, Boston merkezli Bain Capital, Güney Afrika perakendecisi Edcon Holdings Ltd.’nin hisse senetleri borç değişiminde, borç verenlere sağladığı kontrolü kaybetmişti.

Blackstone’un Afrika’daki geçmiş yatırımları arasında Uganda’daki Beyaz Nil’de bir hidroelektrik baraj inşaatı yer alıyordu. Ekim ayında Blackstone, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı planlayan Zarou adlı bir şirket kurdu. Sözcü açıklamasında “Dünyadaki enerji üretim tesislerinin başarılı bir şekilde gelişiyor ve Blackstone bu alanda sağlam bir sicile sahip. Latin Amerika, Asya ve Afrika’da genel olarak enerji endüstrisine ve özellikle de enerji üretimine bakmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

2014 Blackstone Black Rhino Kontrolü ve 2017 Donald Trump Suudi Arabistan Ziyareti

2014 Yılındaki Değişim ve Başkan Trump'ın 2017 GezisiBlackstone, 2014 yılında Black Rhino’nun kontrolünü üstlendiğinde, eskiden ABD hükümetinin Overseas Private Investment Corp.’un bir yöneticisi olan Mimi Alemayehou’yu Blackstone Africa Infrastructure’ın Başkanı ve Black Rhino Genel Müdürü olarak duyurmuştu. Eski Nijeryalı Merkez Bankası Başkanı Lamido Sanusi, Black Rhino’ya başkanlık etmek üzere tutuldu. Blackstone, Black Rhino’nun anlaşmalarına yatırım yapmak için ana özel sermaye fonunu ve bir enerji fonunu kullanmayı planlıyordu.

Black Rhino, Afrika projelerine yatırım yaptıysa bu yatırımın miktarını açıklamamayı tercih etmekte. Blackstone sözcüsüde bu tür sorulara yanıt vermeyi reddetti ve yorum yapmaktan kaçındı. Başlangıçta Black Rhino ile yakından çalışan bir Blackstone yöneticisi olan Sean Klimczak şimdi ABD altyapısını inşa etmeye yönelik planlı 40 milyar dolarlık Blackstone fonuna öncülük ediyor. Fon, Başkan Trump’ın 2017 yılında Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiğinde açıklanmıştı.

Globeleq sözcüsüne göre Blackstone, Nijeryalı bir enerji santralinin geliştirme ve işletme haklarını 2017 yılı Aralık ayında satmıştı. Konya hakim taraftan yorumlarda dikkat çeken konu ise son 12 aydır Black Rhino ve enerji santrali projesini finanse ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum