Yatırım yapmaya başla!

2019 Başından Beri 82,3 Ton Altın Karşılığı, Tahvil ve Kira Sertifikası İhracı Gerçekleşti

2017 yılının Ekim ayında başlatılan altına dayalı tahvil ihracı programı kapsamında, bu yıl 82,3 tonluk katılım ile rekor düzeyde ihraç gerçekleşti.
2019 Başından Beri 82,3 Ton Altın Karşılığı, Tahvil ve Kira Sertifikası İhracı Gerçekleşti

2017 yılının Ekim ayında dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla bir proje başlatmıştı. Şimşek’in yaptığı çağrının temelinde, evlerimizde atıl halde bulunan altınların Merkez Bankası’na getirilerek ekonomiye kazandırılması prensibi yatıyor.

Altın karşılığında verilecek tahvil veya altına dayalı kira sertifikası ile vatandaşın yılda %2,4 kazanç sağlaması hedeflendi. O tarihten bu yana büyük bir katılım ile devam eden kampanya kapsamında rekor düzeyde tahvil ihracı gerçekleşti.

2019 yılının başından bu yana 82,3 ton altın karşılığında, tahvil veya altına dayalı kira sertifikası ihracı yapıldı.

82,3 Ton Altın2017 yılının Ekim ayında başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına katılım büyük oldu. Söz konusu tarihte 2,5 ton olan altına dayalı senet ihracı, 2018 yılının Nisan ayında 1,9 ton, Eylül-Ekim arasında 2,1 ton olurken, 2018 Aralık – 2019 Şubat tarihleri arasında 1,1 ton oldu.

Bu yıl bireysel yatırımcıların yanında kurumsallardan da ihraçlar yapılırken; Şubat ayında 26,1 ton, Haziran’da 8 ton, Eylül’de 20,8 ton, Ekim’de 15,6 ton ve Kasım’da 10,3 ton altına dayalı senet ihracı gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından iki yıl önce başlatılan bu projenin, bireyseller için güvenilir bir yatırım imkanı olduğu kaydedildi.

İnsanların bu kampanyaya yoğun bir şekilde katılım sağlamasının en büyük sebebi kuşkusuz ki güven ortamı sağlaması oldu. Çünkü evlerde tutulan altınlar her zaman çalınma riski taşıdığından, bu şekilde altınlar hem güvende tutuldu hem de %2,4 oranında kazanç getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı program ile ekonomiye rekor düzeyde katkı sağlandı.

Ekonomiye Rekor KatkıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Ocak ve Eylül arası dönemde yurt içinde altın mevduatlarının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %67,3 artarak, 64,5 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan ticaret savaşları, Brexit belirsizliği ve küresel ekonomideki yavaşlama yatırımcıları güvenli varlık olarak görülen altına yöneltti.

Birçok kişi birikimlerini bankada açtıkları altın hesabında bulundururken, azımsanmayacak bir kesim ise yastık altı diye tabir ettiğimiz şekilde muhafaza etti. Ancak bunun güvenlik açısından her zaman risk içermesi, bakanlığın açtığı tahvil ihracının bu denli tutmasının en büyük sebebi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum