Yatırım yapmaya başla!

80 Milyon Atatürk’süz Para Ne Anlama Geliyor?

Türk lirasının en belirgin özelliği, şüphesiz üzerindeki Atatürk portresidir. Ama piyasaya çıkan 80 milyon Atatürk'süz para ne anlama geliyor? İşte detaylar:
80 Milyon Atatürk’süz Para Ne Anlama Geliyor?

Piyasada yılbaşından bu yana artış gösteren Atatürk’süz paralar dikkat çekiyor. 80 milyon 1 liranın Atatürk portresi olmadan piyasaya sürülmesi, “acaba kaldırılacak mı” sorusunu akıllara getirdi. Buna karşın olay, düşünülenden çok farklı. Çünkü bu 1 liralar, 15 Temmuz darbesinden sonra basılan hatıra paraları.

Atatürk’süz madeni 1 liraların hatıra parası olarak basıldığı sürekli açıklanıyor. Ama takdir edersiniz ki ülkemizde yaşanan sorunlar nedeniyle oldukça hassas bir hale geldik. Bu nedenle de Atatürk’süz paraların basılması, “ne oluyor, portre kaldırılıyor mu” sorusunu akıllara getirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını net bir şekilde belirtti.

15 Temmuz Hatıra Paraları Nasıl Basıldı?

15 Temmuz Hatıra Paraları Nasıl Basıldı?15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve başarısızlıkla sonlanan darbe girişiminde, birçok şehit verdik. Bu hain gecede Türk milletinin tek yumruk olmasını temsil etmesi için hatıra parası basılmasına karar verildi. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden edinilen bilgilere göre hatıra paraları, 21 Ekim 2016 tarihinde satışa verildi. 2 yıl sonra da satıştan kaldırılacaklar. Bu hatıra paraları, 31 Ekim tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a ve Başbakan Binali Yıldırım‘a takdim edildi.

31 Ekim 2018 tarihinde satıştan kaldırılacak olan 15 Temmuz hatıra paralarının birim fiyatı, 100 lira olarak belirlendi. 925 ayar gümüşten yapılan bu 1 liralar, ilk önce 5 bin adet basıldı. Bunların da nominal değerinin 20 lira olduğu bildirildi. Daha sonra 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Hatıra Parası’nın 80 milyon adet basılacağı ve vatandaşlara dağıtılacağı açıklanmıştı.

“Atatürk’süz Para” Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?

"Atatürk'süz Para" Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?Hatıra paralarının sayısının 80 milyona ulaşması ve vatandaşlara hediye edilmesi sonucunda sesler yükselmeye başladı. Kötü niyetli kişi tarafından karışıklığa getirilerek dolaşıma sokulan paralar, Atatürk’süz para sorununu da başlatmış oldu. Hatta büyük şehirlerde birçok kişi fark etmeden bu paraların ceplerine girdiğini belirtiyor.

“Atatürk paradan kaldırılıyor mu?” sorularına cevap veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bunların yalnızca hatıra parası olduğuna dikkat çekti. Ayrıca “hiçbir şekilde ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve hepimiz için büyük lider olan Atatürk’ün portresinin madeni paralardan çıkarılması asla ve asla söz konusu değildir, olmayacaktır,” dedi.

Hatıra Parası Nedir? Darphane’nin Bastığı Diğer Hatıra Paraları Hangileri?

Hatıra Parası Nedir? Darphane'nin Bastığı Diğer Hatıra Paraları Hangileri?Hatıra paraları, 1264 Sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun gereğince basılmaktadır. Bu kanunda belirtilen koşullara göre hatıra parası çıkarılabilmektedir. Kanunun 1. Maddesine göre; milli ve milletlerarası önemli tarihi, bilimsel, kültürel ve sanatsal olaylar anılmak için basıl yapılabilir. Bu paranın basıl görevi de Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir.

İlginizi Çekebilir :

Darphane hatıra amaçlı olarak para, madalyon ve çeşitli ürünler basmaktadır. Bu hatıra para ve ürünlerin basımı ise yılda bir kez toplanan Karar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu toplantıda yıllık hatıra para basım programı oluşturulmaktadır. Darphane’nin bastığı en yeni hatıra parası ise ilk borsa binası olan Çavdarhisar ile tasarlanmış, Roma İmparatorluğu hatıra parasıdır.

Darphane’nin bastığı ve satışta olan hatıra paralarına buradan ulaşabilirsiniz. Ne zaman satışa verildikleri ve satıştan kaldırılacakları hakkında bilgiler de sayfada yer almaktadır. Eğer bu hatıra paralarından birisi, sizin cebinize de girmişse aldığınız yere gitmeniz değiştirmelerini söylemeniz gerekmektedir. Çünkü hatıra paraları, piyasada herhangi bir alım satım için kullanılmamaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum