Yatırım yapmaya başla!

Zamlar Sonrasında 80 Kuruş İndirimli Kaçak Benzin Vurgunu

Akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar sonrasında, 80 kuruş indirimli kayıt dışı satış yapan dağıtım şirketleri ortaya çıktı. İşte detaylar;
Zamlar Sonrasında 80 Kuruş İndirimli Kaçak Benzin Vurgunu

Benzinin 6 liraya, motorinin ise 5 liranın üzerine çıktığı şu günlerde, kaçak benzin satışlarında da artış yaşanıyor. Ayrıca kendi bayi ağlarını kurup, burada 80 kuruşa kadar indirimli akaryakıt satışı yapan dağıtım şirketlerinin sayısı da artmaya başladı. PÜİS tarafından tespit edilen birkaç şirket için EPDK’den önlem alınması istendi.

Dolar kurundaki 4 liraya yakın zirve, akaryakıt fiyatlarının üst üste artmasına neden oldu.

Dolar 4 TL'ye Yaklaştı Akaryakıt Arttı

Neredeyse her hafta yeni bir zam haberiyle karşılaşıyoruz ve sonuçta tüm akaryakıt ürünlerinde rekor fiyatlar gözlüyoruz. Sonuçta da kayıt dışı ve kaçak akaryakıt satışları gündeme yerleşti. İşleri daha da büyütenler ise kendi bayi ağlarını kurdu ve indirimli satışa başladı.

Kaçak akaryakıt, PÜİS tarafından devletin milyonlarca liralık vergi kaybına neden olan ‘büyük tezgah’ olarak nitelendiriliyor.

Kaçak Akaryakıt Arttı

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, son dönemde kaçak akaryakıt satışlarının arttığını dile getirdi. Okumuş, sahibi belli olmayan küçük dağıtım şirketlerinin, kendi bayi ağını kurduğunu ve kayıt dışı satış yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olan bu bayilerin, bazen 50 – 60 kuruş bazen de 80 kuruş indirimli satış yapıkları biliniyor.

80 Kuruş İndirimli Benzin Satışı

İmran Okumuş, bu şirketlerin EPDK’nin piyasaya sunulan akaryakıtın takibini sağlayan otomasyon sistemine müdahale ettiğini de belirtti. Bayilerin satışlarını sıfırladıklarını veya sıfıra yakın gösterdiklerini vurgulayan Okumuş, verilerle oynayarak EPDK’ye gönderdiklerine dikkat çekti.

Hafta başında konunun EPDK’ye iletileceğini söyleyen Okumuş, başkanla ve kurul üyeleriyle görüşeceklerini ifade etti.

Konu EPDK'ya İletilecek

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın devam edebileceğini de açıklayan Okumuş, dolar kuruna göre benzin ve motorinde otomatik fiyatlandırma uygulandığını söyledi. Benzine 21 Kasım’da 7 kuruş indirim yapıldı; ardından dolar kuru 4 liraya yaklaştı. Ertesi gün ise PÜİS’ten 8 – 10 kuruş zam haberi geldi. Motorin ise tarihinde ilk defa 5 liranın üzerine çıkarken, LPG’nin hiçbir avantajı kalmadı. 22 Kasım tarihinde LPG’ye 5 kuruş zam yapıldı ve fiyatlar 3,50 liraya yaklaştı.

Türkiye olarak akaryakıtı zaten en yüksek fiyattan kullanıyorduk. Kurdaki yükselişle birlikte rakamlar geçen yıla göre büyük bir artış gösterdi. Vatandaş ise sosyal medyadan akaryakıt zamlarına tepkilerini göstermeye devam ediyor:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum