Yatırım yapmaya başla!

8 Yılda Ulusal Borcu Temizlemeye Söz Veren Trump’ın Bütçesi Tam Tersi Yönde İlerlediğini Gösteriyor

ABD Başkanı Donald Trump, 4.7 trilyon dolarlık bütçe önerisini Kongre’ye sunarken akıllara 2016'da verdiği; "8 yıl içinde ulusal borcu temizleyeceğim" sözü geldi. Detaylar aşağıda;
8 Yılda Ulusal Borcu Temizlemeye Söz Veren Trump’ın Bütçesi Tam Tersi Yönde İlerlediğini Gösteriyor

ABD Başkanı Donald Trump, 4.7 trilyon dolarlık bütçe önerisini Kongre’ye sundu ve Daha İyi Bir Amerika için Bütçe başlıklı plan tartışmalara yol açtı. Çünkü Nisan 2016’da henüz bir adayken Trump, Washington Post ile yaptığı röportajda 19 trilyon dolarlık ulusal borcun 8 yıl içinde ortadan kaldırılacağına söz vermişti.

Ancak Trump’ın Pazartesi günü açıklanan ABD’nin rekor borç yükünü azaltmak yerine buna ekleme yaptığını gösterdi. Çoğunlukla bir beyan esası olan ve Kongre’de büyük revizyonlara girecek olan bütçeye göre yıllık bütçe açığı 2019 ve 2020 mali yıllarında 1.1 trilyon dolara ulaşacaktı. Ülke finansla krizin yıkıcı etkileriyle ilgilenirken 2009’dan 2012’ye kadar 4 kez 1 trilyon dolar veya daha fazla açık vermiş durumdaydı.

Buna karşılık, Trump’ın bütçesi daha güçlü bir ekonomiyle bile açıkların artacağını varsayıyordu.

Trump'ın Bütçesi Açıklar artacak Ancak bütçe savunma harcamalarında büyük bir artış öngörürken Cumhuriyetçi Parti vergi reformu yasası nedeniyle gelirlerin önceki tahminlerden çok daha düşük olması bekleniyordu. 2017’nin bütçe teklifinde, Beyaz Saray 2020 mali yılı için sadece 488 milyar dolarlık açık tahmin ediyordu. Ancak Pazartesi günü açıklanan bütçede 2020 için açık 2017 tahminini ikiye katladı çünkü gelir tahmininde 337 milyar dolarlık düşüş ve harcama tahmininde 276 milyar dolarlık bir artış vardı. Öte yandan Trump’ın bütçesindeki açık varsayımları nihayetinde iyileşiyordu.

2029’a kadar yıllık açık 202 milyar dolara düşecek olsa da Trump’ın bu borcu ödeyeceğine dair sözünün aksine iyimser tabloda bile borç ekleniyordu.

Trump Bütçe 2029 Kadar Açıklar Artacak Washington merkezli çift partili kamu politikası organizasyonu Committee for a Responsible Federal Budget tarafından yapılan bir analize göre ise açığın azaltılması ekonomik büyüme ve harcama kesintileri ile ilgili bazı güllük gülistanlık varsayımlara dayanıyordu. Organizasyon bu konudaki şu açıklamasıyla dikkat çekti: “Bütçe reel GSYİH büyümesini önümüzdeki 10 yılda yüzde 3 ortalamasında farz ediyor. Bu önümüzdeki 10 yılda yıllık yüzde 2 civarında büyüme oranları öngören tahminlerden kayda değer şekilde yüksek.”

Ayrıca bu hızlı büyüme oranları varsayımlarının olmaması durumunda Trump’ın bütçesi altındaki borcun 2029 yılına kadar yaklaşık 2 trilyon daha yüksek olacağı bildirildi.

8 Yılda Ulusal Borcu Temizlemeye Söz Veren Trump'ın Bütçesinda Açıklar Artıyor Bununla birlikte Committee for a Responsible Federal Budget, borcun GSYİH’deki payının yüzde 85 ile yüzde 90 seviyelerine ulaşacağını kaydetti. İlgili haberlerde başkanlık bütçelerinin genel olarak diğer tahminlerden daha olumlu olduğu ve Trump’ın güllük gülistanlık görünümünde geleneğe uyduğu vurgulandı.

Yine de çoğu başkan, sekiz yıl içinde ulusal borcu tamamen silme sözü vermiyordu. Washington merkezli olan düşünce kuruluşu Bipartisan Policy Center’in kıdemli başkan yardımcısı G. William Hoagland da Pazartesi günkü açıklamasında, Trump’ın bütçesinin açığı azaltmak ve ABD’nin borç yüküyle başa çıkmak için ciddi bir girişim olmadığını dile getirdi. “Bugünün bütçe açıklaması, balon gibi şişen açığı azaltmanın Trump yönetiminin öncelikleri arasında olmadığını netleştirdi. Ama olmalı.” diyerek düşüncesini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum