Yatırım yapmaya başla!

8,7 Milyar Dolarlık Kimya İhracatında Rekor İstanbul ve Kocaeli’de

Türk kimya sektörünün 2019 yılının ilk 5 aylık dönemindeki 8,7 milyar dolarlık ihracatının %70’ini İstanbul ve Kocaeli’nin gerçekleştirdiği öğrenildi. İşte detaylar;
8,7 Milyar Dolarlık Kimya İhracatında Rekor İstanbul ve Kocaeli’de

Kimya endüstrisi, Türk ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında bulunmakla birlikte 2019 yılında başarılı bir ihracat performansı sergiliyor. İstanbul ve Kocaeli ise bu sektörün ihracatına sağladıkları büyük katkıyla önem kazanıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan verilere göre, Türk kimya sektörünün Ocak-Mayıs döneminde gerçekleştirdiği 8,7 milyar dolar tutarındaki ihracatın %70’lik kısmını İstanbul ve Kocaeli’nin üstlendiği belirlendi.

TİM verilerine göre, Türkiye’nin geçtiğimiz yılın ilk 5 aylık dönemindeki kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı 6 milyar 978 milyon 829 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatı2019’un aynı döneminde ise bu rakam %24,5’lik artış oranıyla 8 milyar 693 milyon 945 bin dolara çıktı. Öte yandan yılın geri kalan döneminde 205 ülke ile 15 serbest bölgeye sevkiyat gerçekleştiren kimya endüstrisinin, otomotivden sonra ihracatta ikinci sırada bulunduğu biliniyor.

Ürün grubu bakımından incelendiğinde, sektör ihracatında en fazla ihracatın 2 milyar 580 milyon 84 bin dolarlık pay ile mineral yakıt ve mineral yağlarda gerçekleştiği görüldü.

Plastik ve mamulleri grubunda ihracat 2 milyar 539 milyon 602 bin dolar olurken, anorganik kimyasallarda 780 milyon 303 bin dolar, kauçuk ile kauçuktan eşyada 551 milyon 39 bin dolar, eczacılıkta 364 milyon 877 bin dolar, uçucu yağlar ve kozmetikte 343 milyon 562 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.

İstanbul ve Kocaeli, ihracatta yüksek başarıyı yakalayan iller olurken Ocak-Mayıs dönemindeki sektör ihracatının %70’i komşu iki kent tarafından karşılandı.

İstanbul ve Kocaeli İhracatta Yüksek Başarıyı Yakalayan İller OlduVeriler incelendiğinde, İstanbul’un yılın ilk 5 aylık döneminde 3 milyar 978 milyon 165 bin dolar ile kimya sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren il olduğu görüldü. Ayrıca şehrin kimya ihracatı 2018’in karşılaştırılabilir dönemine kıyasla %25 artış gösterdiği belirlendi.

Öte yandan Kocaeli, Türkiye’de kimyasal ürün ticaretinin gerçekleştiği en önemli noktalardan biri olarak, kimya ihracatında İstanbul’dan hemen sonra ikinci sırada bulundu. Tüpraş, Hayat Kimya, Brisa ve Pirelli gibi sektörün başta gelen firmaları barındıran şehrin sektördeki dış satımı geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs dönemiyle kıyaslandığında, %62 artış ile 2 milyar 124 milyon 902 bin dolar olarak kaydedildi.

İzmir ise çoğunlukla petrol ve petrol ürünleri, deterjan, sabun, ilaç kimyasalları, boya gibi ürünlerin üretimini yapan firmalara ev sahipliği yapmakla birlikte 669 milyon 604 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. İzmir’i takip eden ise 485 milyon 863 bin dolarla Ankara olurken, 354 milyon 944 bin dolarla Gaziantep oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum