Yatırım yapmaya başla!

Ekonomide Düzenleme Öngören 71 Maddelik Torba Teklif Kabul Edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan 71 maddelik torba kanun teklifi kabul edildi. Ekonomik alanda çeşitli düzenlemeler öngören teklifte yer alan bazı konular şöyle…
Ekonomide Düzenleme Öngören 71 Maddelik Torba Teklif Kabul Edildi

Geçtiğimiz hafta AK Parti yönetimi ekonomide çeşitli alanlarda değişiklik ve düzenlemeleri içeren kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik öngören teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, söz konusu teklifin ihtiyaç duyulan alanlardaki düzenlemeleri içerdiğini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 71 maddelik torba kanun teklifi kabul edildi. Kabul edilen teklifte ölüm ve malullük aylığının en az 1000 TL olması, işsizlik ödeneğinden yararlanmada kolaylık sağlanması, borçluların yeniden yapılandırma düzenlemeleri gibi birçok konu yer alıyor.

71 maddelik torba teklifin komisyondan geçmesi ile yeniden yapılandırması bozulan kişilere bir hak daha tanınacak.

Buna göre 7143 sayılı yeniden yapılandırma kanununa başvurmuş fakat ödemesini yapamadığı için hakkı yanan kişilere, gecikme faizi ödemek ve 2019 yılının Ocak ayı sonuna kadar ödenmesi şartıyla bir hak daha tanındı.

İlgili önergeyle getirilen geçici maddede; “Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için kanunun 9. maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2019 Ocak ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla kanun hükümlerinden yararlandırılır” açıklamasına yer verildi.

Torba kanun teklifinin kabul edilmesi ile Aralık ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri 2019 yılının Ocak ayına kadar uzatılmış oldu.

7143 sayılı kanunda belirtilen cari yıl vergilerini iki dönem ödemeyenlerin yapılandırma hakkının düşmesine yönelik düzenlemelerde de hak tanınırken, belirtilen süreye kadar borcun ödenmesi halinde yapılandırma kapsamında kalınacağı bildirildi. Bu kapsamdaki hakkın kullanılabilmesi için ise “çok zor durumda olduklarının” kabul edilmesi şeklinde bir şart eklendi.

Bunların yanında, söz konusu kanunun pişmanlık hükümlerinden yararlanıp borcunu ödeyemeyenler, matrah artırımı imkanından yararlananlar, borçlarını ödemek şartıyla bu kanunun sağladığı haklardan yararlanmış olacaklar. Var olan tüm dava ve takip şeklindeki hukuki işlemler durdurulacak, ancak borçlar ödenmezse işlemler yeniden başlatılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum