Yatırım yapmaya başla!

700 Milyon Dolarlık Projede Shakespeare’in Yazılış Şekli Olay Oldu!

E yazmak ya da yazmamak! İşte bütün mesele bu, diyor ve dev projede yapılan yazım hatasının ayrıntılarını paylaşmaya başlıyoruz.
700 Milyon Dolarlık Projede Shakespeare’in Yazılış Şekli Olay Oldu!

İngiliz şair ve oyun yazarını hepimiz tanıyoruz. Ve yabancı dille aramız iyi olmasa bile sanıyorum ki pek çoğumuz onun isminin nasıl yazıldığını ezbere biliyoruz. Sonuçta; Shakespeare dünya klasikleri arasındaki Romeo ve Juliet’ten tutun da Macbeth’e Kral Lear’a Othello‘ya Hamlet’e ve daha pek çoğuna varana kadar sayısız önemli esere imza atmış biri.

Peki, böylesine önemli bir kişiliğin ismi koskoca bir projede nasıl olur da yanlış yazılır? Gelin, hem sosyal medya kullanıcıları hem de proje ziyaretçileri tarafından şiddetle eleştirilen hatayı görelim…

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) kampüsünde uzun süredir üzerinde çalışılan dev proje nihayet sona erdi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) kampüsündeki dev proje

Ancak 700 milyon dolara mal olan projede büyük bir hata yapılmıştı. Çünkü hem öğrenciler hem de halk için yapılan restoranlar, mağazalar, 2500 kişilik yeni öğrenci yurdu ve benzeri hizmetlerin bulunduğu projede, Kraliçe Hecuba’nın heykeli altındaki Shakespeare yanlış yazılmıştı.

Jane Austen’ın resminin basıldığı banknotlarda yapılan büyük hatayı andıran olay, Shakespeare’in Hamlet’inde Kraliçe Hecuba hakkındaki sözlerin altındaki yazar isminde yapılmıştı.

Jane Austen’ın resminin basıldığı banknotlarda hata yapılmıştı.

Kampüsün ortasına yerleştirilen Truva Kraliçesi Hecuba’nın heykelinin altındaki Shakespeare alıntısının altına yazarın isminin “e” harfi eksik bir şekilde yazılması olay oldu.

Okul yönetiminin yazım hatası hakkındaki sorulara “E ya da E değil, işte asıl soru bu” şeklinde cevap vermesi, ilgiyi daha da arttırdı.

Zira Kaliforniya Üniversitesi yetkilileri, yazarın adının yıllarca farklı farklı şekillerde hecelendiğini belirtirken, Hecuba’nın heykelinin adına yazılan şeklinin 18. yüzyılın popüler yazım şekli olduğunu söyledi.

Tüm zamanların en büyük savaşçılarından biri olan Hector’un annesi Hecuba’nın heykeltıraş Christopher Slatoff tarafından yapıldığını ayrıca belirtelim.

Hecuba heykeltıraş Christopher Slatoff tarafından taoıldı.

Sonuçta; Shakespear biçimindeki yazım şeklinin bir hata olmadığı okul yönetimi tarafından açıkça belirtildi. Ayrıca ünlü yazarın soyadını hayatı boyunca farklı şekillerde ifade ettiği ve ölümünden kısa süre önce yazdığı son yazıda bizim bildiğimiz halini yazdığı da öne sürüldü. Ama e’li ya da e’siz, eserleri onunla özdeşleştiği için büyük yazarın adının bir sembolden başka bir şey olmadığını da ifade etmekte fayda var diye düşünüyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum