Yatırım yapmaya başla!

7 Yılın Ardından Microsoft’un Yıllık Mali Geliri İlk Kez Düştü

7 Yılın Ardından Microsoft’un Yıllık Mali Geliri İlk Kez Düştü

Dünyanın en önemli teknoloji devlerinden biri olan Microsoft, oldukça zor günler geçiriyor. Hatırlanacağı üzere Microsoft, yeni yıla oldukça kötü bir başlangıç gerçekleştirmişti. Yeni yılın ilk çeyrek raporunda Microsoft yatırımcısını bir hayli üzmüştü. O dönem açıklanan verilere göre yılın ilk üç ayında şirketin net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında azalmıştı. Böylelikle Microsoft’un net karı 3,76 milyar dolar düzeyine kadar gerilemişti. Microsoft’un yeni yılın ilk çeyreğine ilişkin açıkladığı ekonomik verilerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Nokia’yı satmak zorunda kalmıştı…

İlerleyen günlerde ise Microsoft içine düştüğü ekonomik buhrandan bir türlü kurtulamadı. Şirket aldığı kararla piyasaları bir hayli şaşırtmıştı. Microsoft 2013 yılında 7,2 milyar dolar karşılığında satın aldığı Nokia’yı, Tayvan merkezli Foxconn’a satma kararı almıştı. Gerçekleştirilen satış karşılığında ise Microsoft 350 milyon dolar gelir elde etmişti. Nokia’nın satışıyla ilgili önemli ayrıntıların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft’un toplam geliri 85,3 milyar dolara düştü!

Yaşadığı çalkantılı dönemin etkilerini üzerinden atmayı başaramayan Microsoft, bugün kamuoyuna yıllık mali gelir verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre şirketin yıllık mali geliri, 2009 yılından bu yana ilk kez düştü. Microsoft’un bir önceki yıla göre toplam geliri, yüzde 8,8 oranında azaldı ve 85,3 milyar dolara geriledi. Hatırlanacağı üzere şirketin geçtiğimiz yılki toplam geliri 93,6 milyar dolar düzeyindeydi. Ayrıca şirketin net karı da yüzde 7,7 oranında azaldı ve toplamda 16,8 milyar dolara geriledi. Geçtiğimiz yıl ise Microsoft’un toplam net karı, 18,2 milyar dolar düzeyinde açıklanmıştı.

“Microsoft Cloud müşteri ivmesi kazandı”

Microsoft İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, şirketin politikaları hakkında bugün oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Nadella gerçekleştirdiği açıklamasında, 2016 yılının dijital dönüşüm çağı olduğunu belirterek şirket için önemli gelişmelere sahne olduğunu söyledi. Şirketin yeni geliştirdiği Microsoft Cloud hizmetinin her geçen gün giderek yenilendiğini dile getiren Nadella, bu projenin önemli bir müşteri ivmesi kazandığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum