Yatırım yapmaya başla!

7 Yılda 42 Bin Girişimciye Destek Sağlandı

Türkiye'de 2010 yılından bu yana, 42 binden fazla girişimciye, 914 milyon lira tutarında destek sağlandı. Bakan Faruk Özlü bu çalışmanın detaylarını paylaştı.
7 Yılda 42 Bin Girişimciye Destek Sağlandı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2010 yılından bu yana 42 binden fazla girişimciye, 914 milyon lira destek sağladıklarını açıkladı. Özlü, Türkiye Girişimcilik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, söz konusu kişilere verdikleri destekten ve girişimciliğin öneminden bahsetti.

18-29 yaş arasındaki 12 bin genç girişimciye, 200 milyon lira sermaye desteği verildi.

Toplamda 19 binden fazla kadın girişimcinin bu desteklerden faydalandığını söyleyen Faruk Özlü; hükümetin, bakanlığın ve ekonomi yönetiminin girişimin öneminin farkında olduğunu ve bu doğrultuda girişimcinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye’nin girişimciyi destekleme konusunda önemli adımlar attığını söyleyen bakan, bir yandan destek verirken, bir yandan da girişimcilik zihniyetini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla hayata geçirilen projeler hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Üretmek ve iş kurmak isteyen, işini büyütme çabası olan herkese can suyu olduklarını söyleyen Özlü, daha çok Ar-Ge’ye, inovasyona ve tasarıma yatırım yaparak büyümek isteyen girişimcilere kapılarını açtıklarını söyledi. KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kuruluşların genç girişimcilere sunduğu programlarda 10’a yakın destek programı olduğu belirtildi. Özlü, bu programlarda 785 bin katılımcıya girişimcilik eğitimi verdiklerini, ayrıca bu dersi alan 225 bin gence de Yeni Girişimci Destek Programı’na başvuru hakkı tanıdıklarını belirtti.

İşsizliğin tek çaresinin girişimcilik olduğunu söyleyen Özlü, ancak bu şekilde kalkınıp, büyüyeceğimizi ifade etti.

Türkiye ekonomisini bu girişimciler sayesinde sıçrama yapacağını söyledi. Türk girişimcilerin Silikon Vadisi’nde hızla yükseldiğini ve başarı öyküleri ile dolu olduğunu belirtti. Özlü, Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimcilerin son 5 yıl içerisinde yaklaşık 300 milyon dolar yatırım aldığını ifade etti. Şirketlerin değerinin toplamda 1 milyar doları geçtiğini söyleyen Bakan Özlü sözlerine; “Bu rakamlar gösteriyor ki, Türk girişimciler küresel oyuncu olabilecek kapasite ve kabiliyettedir. İşte bunu bildiğimiz için, Türkiye’nin en büyük inovasyon, teknoloji, üretim ve transfer merkezini, Bilişim Vadisi’ni kuruyoruz.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum