Yatırım yapmaya başla!

7 ABD’li Bankacılık Devinin CEO’su Kongre’de İfade Verdi!

ABD’nin dev bankalarının CEO'ları dün Kongre önünde ifade verdi, öne çıkan başlıklar ise Rusya, düzenlemeler ve resesyon oldu.
7 ABD’li Bankacılık Devinin CEO’su Kongre’de İfade Verdi!

ABD’nin bankacılık devlerinin CEO’ları Çarşamba günü Kongre önünde ifade verdi ve bu olay, milletvekillerinin 2007-2009 mali krizinden bu yana borç verenleri ilk toplu sorgulamaları oldu. Dün Capitol Hill’de tanıklık eden 7 devasa Amerikan bankasının üst düzey yöneticisinin düzenleme, Rusya ve resesyon gibi öne çıkan konularda konuştukları öğrenildi.

Yabancı kaynaklardaki bilgilere göre CEO’lar son zamanlarda yapılan bazı kolaylaştırma düzenlemelerine rağmen bugünkü finansal sistemin on yıl öncesine kıyasla çok daha güvenli olduğunu söyledi. Rusya konusunda ise Bank of America CEO’su Brian Moynihan, Morgan Stanley CEO’su James Gorman ve Citigroup CEO’su Mike Corbat, hesap sahiplerini Rus para aklama potansiyelleriyle ilgili incelediklerini söyledi.

Devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapamadığını söyleyen tek isim ise Citigroup2un Mike Corbat’ı oldu.

ABD’li Bankacılık Devleri  CEO'ları Kongre'de İfade Verdi!Ateşli silahlar endüstrisi ile olan ilişkilerinde resmi bir politikayı benimseyip benimsemeyeceği sorulduğunda JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, bankasının sorumlu bir borç verme planını “dikkate alacağını” dile getirdi. Bay Gorman ise Morgan Stanley‘in silah üreticileriyle iş yapmaya sınırlamalar getirdiğini belirtirken Citi ve Bank of America halihazırda bunu yapmıştı. ABD’nin karşı karşıya olduğu en büyük ekonomik tehdit hakkındaki soruya Corbat, bir sonraki resesyon ile ilgili konuşabilme yeteneklerini cevap olarak gösterdi.

Çeşitlilik konusunda göze çarpan şey ise hiçbir CEO’nun halefinin bir kadın ya da beyaz olmayan biri olacağını düşünmemesiydi.

ABD’li Bankacılık Devleri  CEO'ları  Finansal Durum İyi Açıklaması Tüm bunların yanında ABD banka yöneticilerinin Kongre’ye öğrenci ve kurumsal krediler için balonlaşan pazarlara daha yakından bakması için çağrı yapmaları da dikkat çekti. Zaten ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jim Himes de 7 CEO’dan oluşan panele ABD’nin finansal sistemini tehdit edebilecek ürünler ya da pazarlar hakkında ne düşündüğünü sordu.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, bu soruya; “hızla büyüyen ve çok hızlı bir şekilde kötüleşen kaldıraçlı borç verme ve öğrenci borçlanması” diyerek yanıt verdi. CEO grubu mali sistemin 10 yıl öncesine göre çok daha güvenli olduğunu söylese de baskılar karşısında firmaları dışındaki risklere dikkat çekti.

“Bankalar krizden sonra öğrenci kredilerinden geri çekildi ve en riskli kaldıraçlı krediler gölge bankacılık sisteminde gerçekleşiyor” diyen gruptan Goldman Sachs CEO’su David Solomon; “İnsanlar kaldıraçlı borç verme hakkında konuştuklarında, buradaki büyük kurumların arkasında bunu düşünüyorlar. Ancak düzenlemeye tabi olmayan, inceleme yapılmayan ayrı araçlarda giderek daha fazla doğrudan borçlanma var. Şu an sistemik olduğunu sanmıyorum, ama büyüyor ve gizlenmiş durumda. ” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum