Yatırım yapmaya başla!

62 Tıbbi İlaç Bedeli Ödenecekler Listesine Eklendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, büyük kısmı yerli üretim olmak üzere 62 ilacın bedeli geri ödenen ilaçlar listesine eklendiğini duyurdu.
62 Tıbbi İlaç Bedeli Ödenecekler Listesine Eklendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 58’i yerli, 4’ü yabancı üretim olmak üzere, toplamda 62 ilacın geri ödeme listesine eklendiği bildirildi. Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu görüşüyle varılan karara göre; alzheimer, KOAH, ülser ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan 62 ilacın bedelinin ödeneceği belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, alınan karar ile ilgili açıklamada bulundu.

Eş değer olan söz konusu ilaçlar sayesinde, sigortalılarımızın tedavilerinde alternatif ve erişim kolaylığı sağlanmış olduğunu söyleyen Selçuk, geri ödeme listesine eklenen ilaçların; antibakteriyel, kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar, vitamin destek grupları, KOAH, HIV, parkinson, Alzheimer, solunum yolu hastalıkları ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluştuğunu söyledi.

Bunlar arasından 58 tanesinin daha önce eş değerlerinin bulunduğunu, 4 ilacın ise eş değerinin olmadığını, bu sayede yeni listeyle 4 ilacın daha kullanıldığı tedavilerde rahatlıkla bulunabileceğini dile getirdi.

Geri ödeme listesine 62 ilacın daha eklenmesiyle, 6 milyon liralık tasarruf planlanıyor.

58 tanesi yerli, 4 tanesi yabancı üretim olan ilaçların özellikle eş değeri olanların listesine girmesiyle, ilaç tercihinde zenginleşme ve erişim kolaylığının yanında tasarruf konusunda da büyük katkı sağlaması öngörülüyor. Bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen yurt içi ilaç sayısının 8.467’ye ulaştığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Geri ödeme listemize aldığımız ilaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim.” şeklinde konuştu.

Türk ilaç sektörünün önde gelen isimlerinden Abdi İbrahim, hafta başında yaptığı açıklamada 300 kişilik ek istihdam paketi hazırladıklarını duyurdu.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, sektör liderliğini sadece finansal sonuçlar ve Pazar payından ibaret olmadığını, tüm zor zamanlarda olduğu gibi ülkemizin içinde bulunduğu dalgalı süreçte işlerine değer katacak ve fırsat sunacak alanlara odaklandıklarını belirtti. Yıl sonuna kadar üniversite mezunu 300 kişiyi daha kadrolarına alacaklarının müjdesini veren Barut, 106 yıldır her koşulda yatırım ve istihdamla hareket ettiklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum