Kredi Faiz Oranlarının Düşürülmesiyle 6 Günde 2 Bin Konut Satıldı

Bankaların konut kredisi faiz oranını %0,98'e çekmesinin ardından, 6 günde 2 bin konut satışından 1,5 milyar liraya yakın ciro elde edildi. Detaylar şöyle...

Geçtiğimiz günlerde sektörün yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan kampanya olumlu dönüşlerini göstermeye başladı. Bankaların konut kredisi faizini %0,98 seviyelerine indirmesi ile 41 firmanın başlattığı kampanyada, 6 günde 2 bin konut satışı gerçekleşti. Kampanyaya katılım tahminlerin üzerinde oldu.

İlk olarak Ziraat Bankası’nın faiz oranını düşürmesiyle başlayan kampanyada, beklentilerin üzerinde gelen satışlardan 6 günde 1 – 1,5 milyar lira ciro sağlandı.

Sektörün üç temel temsilcisi olan KONUTDER, İNDER ve GYODER üyesi 41 firmanın başlattığı, %5 peşinat, %20 indirim kampanyası 6 günü geride bıraktı bile. Geçtiğimiz Salı günü başlayan kampanyada 1 – 1,5 milyar lira arasında ciro elde edilirken, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, söz konusu rakamın beklentilerin üzerinde olduğunu, bu nedenle hedeflerini daha da yükselttiklerini söyledi.

Kampanyaya katılan firmaların satış ofislerinde telefonların kilitlendiği ve büyük bir hareketliliğin olduğu belirtildi.

Durbakayım, satışların yoğun olmasının ardından, 4 firmanın daha kendilerine katıldığını ve toplam katılım sağlayan firma sayısının 45’e yükseldiğini belirtti. Şu ana kadar sadece kendilerinin 150 daire sattığını söyleyen Durbakayım, toplamda 2 bin civarı konut satıldığını belirtti. Bu doğrultuda 3 milyar lira olarak belirledikleri hedefin, 8 milyar liraya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

15 Haziran’da sona erecek olan kampanyada, malzemecilerin büyük indirim vaat ettiği belirtildi.

Konut sektöründe bir köpük olduğu ve %20 indirimin bu durumu ortadan kaldırdığı yönündeki eleştirileri değerlendiren Durbakayım, bu sözlerin haksız olduğunu, bankaların daha önce %1,20 veya %1,30 gibi faiz oranları uyguladığını ve bu nedenle bankalara katkı payı verdiklerini söyledi.

15 Haziran sonrasında kampanyanın biteceğini söyleyen Durbakayım sözlerine; “Sonra oturup duruma bakacağız, neticede dövizin durumu ve artan malzeme fiyatları bizi maliyette baskı ile karşı karşıya bıraktı” şeklinde devam etti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı