Yatırım yapmaya başla!

5G Modemlerini Üretmek İsteyen Apple, Intel Sevdasından Vazgeçmiyor

Apple 5G altyapısını kurmak için çalışmalara devam ediyor. Şirket bir süredir 5G projesini rafa kaldıran Intel ilgileniyor. Gelen son haberlere göre satın alma sürecinde sona yaklaşıldı.
5G Modemlerini Üretmek İsteyen Apple, Intel Sevdasından Vazgeçmiyor

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesiyle beraber yeni nesil internet altyapıları hayatımıza giriyor. Bu yıl itibariyle 5G internet altyapısına dair gelen haberlerde hızla artış yaşanıyor. Teknoloji devleri bu altyapıya yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni nesil akıllı telefonların büyük bölümünün 5G desteğine sahip olacağı biliniyor.

Diğer taraftan Güney Kore, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede 5G için start verildi bile. Apple’ın ise 2020 yılından itibaren iPhone modellerinde bu teknolojiye yer vermesi bekleniyor. Rakiplerinden bu anlamda şirketin daha geriden geldiğini söyleyebiliriz. Bu durumun oluşmasında pek çok etken mevcut.

Apple’ın 5G’nin kullanım oranının yayılmasını beklemesi başlıca sebep. Bununla beraber Qualcomm ile yaşanan sorunlar ve Intel ile yaşanan süreç bu durumun oluşmasına zemin hazırlıyor. Bir süredir Apple’ın kendi modemlerini üretmek istediği ve bunun için Intel’in halihazırdaki 5G modem departmanını satın almak istediği biliniyor. Gelen son haberler Apple’ın ilgisinin artarak devam ettiğini ve satın alma sürecinde sona yaklaşıldığı yönünde.

Apple’ın Intel Sevdası Devam Ediyor

Apple’ın Intel Sevdası Devam Ediyor

5G konusuna dair Apple, Qualcomm ve Intel üçgeninde ilginç gelişmeler yaşanmıştı. Apple ile Qualcomm patent ihlalleri nedeniyle karşı karşıya gelmiş hatta davalık olmuştu. İki şirket arasında yaşanan sürtüşme, Apple adına süreçlerin aksamasına neden oldu. Ancak geçtiğimiz aylarda Apple, Qualcomm’a patent ihlallerine dair ücretleri ödemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Diğer yandan Qualcomm ile sorun yaşayan Apple’ın, Intel’den modem almak istediği gündeme gelmişti. Ancak Apple ile Qualcomm’un arasındaki buzların erimesi ile beraber Intel kendi 5G departmanını rafa kaldırdığını açıklamıştı. Apple ise gelecekte kendi 5G modemlerini üretmek adına Intel’in halihazırdaki altyapısını bünyesine katmak istiyor.

Gelen son haberlere göre iki şirket arasındaki görüşmeler devam ediyor. Yakın zamanda anlaşmanın resmi olarak duyurulması bekleniyor. Apple, Intel’in 5G departmanını bünyesine katmak için 1 milyar dolar ödeme yapacak.

Apple Dışa Bağımlı Olmak İstemiyor

Apple Dışa Bağımlı Olmak İstemiyor

ABD’li teknoloji devi Apple, ürünlerinin hem donanım hem de yazılım desteğini bizzat kendi vermek istiyor. Şirket bilindiği üzere kendi iPhone modelleri için A serisi işlemciler geliştirmiş ve performans anlamında kullanıcılardan olumlu not almıştı. Intel ile yapılan görüşmeler, modem konusunda da bunun hedeflendiğini gösteriyor.

Şirket 2018 iPhone modellerinde Intel’den modem temin etmişti. Şu aralar Qualcomm ile dirsek temasında olan Apple, gelecekte modem üretimini bizzat kendisi yapmak istemiyor. Bunun için Intel’in halihazırdaki 5G süreçleri, Apple’a büyük katkı sağlayacaktır.

Apple’ın Intel altyapısını satın alması ile beraber kendi modemlerini üretme sürecini büyük oranda kısaltacağı tahmin ediliyor. Görüşmelerin devam ettiği bilinmekle beraber teknoloji devlerinden konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki ay içerisinde iki şirket arasında yapılan anlaşmanın duyurulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum