Yatırım yapmaya başla!

5G Destekli Telefonlara En Büyük İlgi Çin’den Oldu

Yapılan araştırmalar 5G destekli telefonların en çok Çin’de satıldığını gösteriyor.
5G Destekli Telefonlara En Büyük İlgi Çin’den Oldu

Akıllı telefonlar her geçen gün yeni teknolojiler ile donatılmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen üreticileri birbirinden iddialı telefon modelleri ile pazarda söz sahibi olmayı amaçlıyor. İnternet altyapılarında yaşanan gelişim ile beraber mobil cihazlara sunulan deneyimin de hızla iyileştiğine tanık oluyoruz. Bu gelişmelerin başında son dönemde 5G teknolojisi geliyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren başta Samsung ve Huawei gibi şirketler olmak üzere pek çok üretici akıllı telefon modellerinde 5G desteğine yer vermeye başladı.

Gelen açıklamalar 2020 yılı içerisinde 5G destekli telefonların sayısının hızla artacağını gösteriyor. Henüz 5G altyapısı dünya genelinde sınırlı sayıda ülkede kullanılabilir durumda. Bu ülkelerin başında ise Çin geliyor. Uzak Doğu ülkesinde 5G için yapılan yatırımlar hızla ilerliyor ve bu da kullanıcıların 5G destekli telefonlara olan ilgisinin artmasına neden oluyor. 5G’li telefonların yarısına yakınının Çin’de satıldığı belirtiliyor..

5G Satışında Çin Lider

5G Satışında Çin Lider

Yapılan araştırmalar dünya genelinde 5G destekli telefon satışlarının yüzde 46’snın Çin’de olduğunu ortaya koyuyor. Bu rakamların önümüzdeki süreçte daha da değişeceği belirtiliyor. Araştırma şirketi Counterpoint Research küresel pazardaki 5G destekli akıllı telefon sevkiyatlarının yarısına yakınının Çin’de gerçekleştiğini gösteren bir rapor hazırladı. Çinli akıllı telefon devleri Huawei ve Honor ise en çok satışı yapılan üreticiler olarak öne çıkıyor. Her iki firma 5G sevkiyatlarının 4’te 3’ünü elinde tutuyor.

Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Huawei arasındaki sürtüşme sektörü doğrudan etkiliyor. Huawei ise bu durum sonrası kendi pazarına yönelik yatırımlarını sıklaştırdı. Çin’deki telefon satışları da bu durumu destekliyor. Apple ve Xiaomi gibi rakip üreticilerin ise pazarda yüzde 20 seviyesinde düşüş yaşadığı belirtiliyor. Raporlar 2019 yılında 5G destekli telefon sevkiyatlarının 19 milyon olduğunu gösteriyor. 2020 yılında ise bu rakamın 200 milyona kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Çinli teknoloji devi Huawei ise hem altyapıya yönelik yatırımları hem de akıllı telefon modelleri ile pazarda başrol oyuncularından biri olacaktır. Tabi Huawei’nin yeni akıllı telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google uygulamaların eksikliği en büyük handikap olarak görünüyor. Uzmanlar akıllı telefon pazarında Huawei için önümüzdeki süreçte işlerin zorlaşabileceğine dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum