Yatırım yapmaya başla!

Bayrama Kadar 500 Milyon TL Tarımsal Destek Ödemesi Yapılacak

Ramazan ayının başından bu yana 1,1 milyar lira tutarında tarımsal destek ödemesi yapıldığını belirten Bakan Fakıbaba, bayrama kadar 500 milyon lira daha dağıtılacağını söyledi.
Bayrama Kadar 500 Milyon TL Tarımsal Destek Ödemesi Yapılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ramazan Bayramı’na kadar tarımsal destek ödemelerinin 500 milyon lirasının yapılacağını ve Ramazan ayının başından bu yana 1,1 milyar liralık ödeme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Fakıbaba, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2018 yılı desteklemeleri kapsamında üreticilere yapılan ödemelere Ramazan ayında yoğun bir şekilde devam edildiğini bildiren Fakıbaba, bunun öncesinde toplamda 8,5 milyar lira ödeme yaptıklarını belirtti. Bayrama kadar ise fark ödemeleri desteği kapsamında 500 milyon liralık daha bir ödeme yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Söz konusu destek; süt ve besi hayvancılığı ile diğer tarımsal desteklemeleri içeriyor.

Fakıbaba, bu ödemelerle birlikte 2018 yılının başından Ramazan Bayramı’na kadar ödenen nakit hibe tutarının 10,1 milyar liraya ulaşacağını söyledi. Böylelikle 2018 yılında verilmesi planlanan 14,5 milyar liralık tarımsal desteklerin %70’lik kısmının ödenmiş olacağını belirtti. Bu nakit hibelerin yanında arazi toplulaştırma, tarımsal sulama yatırımları, tarımsal kredi sübvansiyonları, müdahale alımları ve ihracat destekleri gibi alanlar için de önemli kaynak sağladıklarını ifade etti.

Tarım sektöründe bir diğer önemli gelişme ise kiraz pazarında yaşanıyor.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, önümüzdeki hafta Tayvan’dan bir heyetin geleceğini ve Türk kirazını inceleyeceklerini söyledi. Geçen yaz ilk kez Çin piyasasına yollanan Türk kirazına, bu kez Tayvanlıların talip olduğu bildirildi.

Gelecek olan heyetin üretim alanlarında ve tesislerde inceleme yapacağı, ardından da Çinli heyetin ülkemize geleceği bildirildi. Yazgan, kimyasal fumigasyon ve soğuk zincir olmak üzere her iki uygulamanın da kabul edilmesi halinde Uzak Doğu ülkelerinde, Türk kirazının çok büyük bir pazara ulaşacağını sözlerine ekledi.

Tayvan’da kırmızı meyvelere çok fazla ilgi olduğunu belirten Yazgan, gelecek olan heyetin de Türk kirazına bakış açısının olumlu olduğunu söyledi.

Tayvan’da insanların kirazı birbirlerine hediye etmek amacıyla götürdüğü ve onurlandırma ürünü olarak kullanıldığı ifade edilirken, bu durumun tüketime dökülmesi halinde hem fiyat hem de tüketim olarak Türk ihracatına büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Senih Yazgan, kirazın Çin’e nasıl gönderiliyorsa, Tayvan’a da gönderilebileceğini, herhangi bir sıkıntı olmadığını belirtirken, aynı prosedür, yol ve lojistikle gönderme şanslarının olmasını da bir avantaj olarak yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum