Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

50’den Fazla Çok Uluslu Şirket Ticaret Savaşı Nedeniyle Üretimi Çin Dışına Çıkartıyor

ABD ile Çin arasındaki yoğun ticaret savaşının ardından her gün biraz daha fazla şirket üretimi Pekin dışına kaydırıyor. İşte gelinen son durum;

Nikkei Asian tarafından yapılan değerlendirmeye göre Apple, Nintendo ve Dell’in de aralarında bulunduğu 50’den fazla şirket ABD’nin tarifelerinden kaçınmak için giderek artan bir şekilde üretimi Çin dışına çıkartıyor.

Bir yıldan uzun süredir devam eden ticaret savaşında ABD, 200 milyar dolarlık Çin mallarına yüzde 25 vergi getirmiş Pekin de buna cevap vermişti. Kaldı ki Donald Trump, Çin’in geri kalan 325 milyar dolarlık ürününe de tarife uygulayacağı yönünde tehditlerde bulunmaya devam ediyordu.

G-20’de geçici bir tarife ateşkesi yapılsa da uzmanların yakın zamanda bir ticaret anlaşması yapılacağı konusunda iyimser olmadıkları da biliniyor.

Nikkei Çok Uluslu Şirket Ticaret Savaşı Nedeniyle Üretimi Çin Dışına Çıkartıyorİşte bu noktada Nikkei’nin giderek daha fazla şirketin üretimi Çin dışına çıkardığı yönündeki değerlendirmesi dikkat çekti. Amerikalı kişisel bilgisayar üreticileri HP ile Dell’in, Çin’deki notebook üretimlerinin yüzde 30’unu Güneydoğu Asya’ya taşıyabileceklerini bildirdi. Nikkei’den gelen daha önceki bir rapora göre de Apple’ın büyük tedarikçilerinden üretimlerinin yüzde 15 ila yüzde 30’unu Çin’den Hindistan’a taşımalarının maliyet etkilerini değerlendirmelerini istediği söylenmişti.

Nikkei’ye göre Japonya’nın Nintendo’su da video oyun konsolu üretiminin bir bölümünü Çin’den Vietnam’a taşıyacaktı.

Japonya Nintendo Üretim Çin Dışına Çıkacak Tüm bunların yanı sıra sadece yabancı şirketlerin değil aynı zamanda Çinli şirketlerin de ülkeden ayrıldıkları dile getirildi. Örneğin Çinli çok uluslu elektronik şirketi TCL, TV üretimini Vietnam’a taşırken, Çinli lastik üreticisi Sailun Tire de üretim hattını Tayland’a kaydırıyordu. Zira işaretler de sürüncemeli ticaret savaşının Çin ekonomisine zarar verdiğini gösteriyor.

Pazartesi günü açıklanan veriler Çin’in ikinci çeyrekte 27 yılın en düşük büyümesini kaydettiğini göstermiş, Trump daha yavaş büyümenin ülkenin bir şirket göçüyle karşılaştığı için ticaret savaşında kaybettiğinin kanıtı olduğunu savunmuştu. “ABD Tarifeleri, tarife uygulanmayan ülkeler için Çin’den ayrılmak isteyen şirketler üzerinde önemli bir etkiye sahip. Binlerce şirket ayrılıyor. Bu yüzden Çin bir anlaşma yapmak istiyor” demişti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle