Paylaşım

5 Günlük Düşüşüne Ara Veren Dolar 3,77’ye Çıktı!


 

Dolar beş gündür devam eden düşüşüne ara verdi. Güne 3,77 seviyesinden başlayan kur, ABD hazine tahvil faizlerinin etkisiyle yükselişe geçti. Detaylar haberimizde...

2018 yılına kayıpla başlayan dolar kuru, beş gündür art arda düşüş yaşıyordu. Bu sabah itibariyle düşüşüne ara veren kur 3,77 seviyesine yükseldi. Altın ise doların güçlenmesinin etkisiyle geriledi.

Dolar, ABD hazine tahvili faizlerinin yükselmesiyle birlikte düşüşünü sonlandırdı.

Doların yönünü yukarı çevirmesinde ABD hazine tahvil faizlerinin yanında, bazı traderların diğer önemli paralardaki uzun pozisyonlarını kapatmasının da etkisi oldu. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %0,08 artışla 1,154.31 puana çıktı.

ABD Doları, önemli para birimlerinin büyük çoğunluğu karşısında yükselişe geçti.

Analistlere göre, Yeni Zelanda Doları, daralan faiz makasından en fazla etkilenen ülke parası oldu. Hong Kong’da Credit Agricole SA’nın kurumsal ve yatırım bankacılığı stratejisti David Forrester, söz konusu para biriminin yaklaşan bir fırtınadan kaynaklanan sel felaketi tehtidinden de etkilendiğini ifade etti. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarlarının, ABD hazine tahvil faizlerine karşı en hassas G-10 ülke paraları olduğunu söyleyen Forrester, Euro’nun güçlenmesinin de bu para birimleri üzerinde baskı yarattığını dile getirdi.

Dün üç yılın en yüksek seviyesine yaklaşan EUR/USD bugün %0,02 gerileyerek 1,2056 seviyesine indi.

Dolardaki zayıflığın son bir haftadır devam etmesiyle birlikte Euro, dolar karşısında son üç yılın en yüksek seviyesine gelmişti. Bugün doların düşüşüne ara vermesi paritenin biraz gerilemesine neden oldu. Saat 09:20 itibariyle 1,2055 seviyesinden işlem görüyor.

Doların güçlenmesi altına yaramadı, fiyatlar üç ayın en yüksek seviyesinden inişe geçti.

Altın fiyatları yeni yıla pozitif bir başlangıç yaptı. Uzmanlar 2018 yılında ons altının 1.500 dolar seviyesine çıkabileceğini öngörüyor. Ancak bugünkü işlemlere baktığımızda, dolardaki satışların durması altının gerilemesini sağladı. Ons altın şu dakikalarda 1.314 dolardan işlem görüyor. Diğer değerli metallerden palladyum ise 17 yılın zirvesinden geriledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın