Yatırım yapmaya başla!

5 Ayın En Büyük Yükselişini Gerçekleştiren Petrol Kazançlarını Korudu

OPEC ile ortaklarının toplantı tarihini belirlemeye yakın olmaları, petrol fiyatlarındaki kazanç korumasını beraberinde getirdi. İşte detaylar;
5 Ayın En Büyük Yükselişini Gerçekleştiren Petrol Kazançlarını Korudu

OPEC ile ortaklarının bir sonraki toplantı için tarih kararlaştırmaya yakın olmaları ve ABD-Çin’in duraksayan ticaret görüşmelerine tekrardan başlayacaklarını işaret etmeleriyle birlikte, petrol fiyatları kazançlarını korudu. Bununla birlikte petrolde beş ayın en büyük yükselişi görülmüştü. Önceki günlerde ise Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın Temmuz toplantısında üretim kısıntısı açıklamalarıyla yükselişe geçen petrol fiyatları, yeniden düşüşe geçmişti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, salı günü %3.8 ile Ocak ayı başından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirmişti fakat bunun ardından fazla değişiklik kaydetmedi. Öte yandan OPEC+ koalisyonu tarafından bir sonraki toplantının 1-2 Temmuz’da Viyana’da gerçekleştirilmesi kararına yaklaşıldı. Bu sayede grup içinde 2019’un kalan kısmı için üretim politikalarının görüşülme zamanına dair bir aydır süren tartışmalar bitmiş olacak.

ABD ve Çin, gelecek hafta liderlerinin Japonya’daki ticaret görüşmelerinin yeniden başlatılması için bir araya geleceklerini açıkladı. Bu açıklamalarla finans piyasaları ralli yaptı.

ABD ve Çin Liderleri Gelecek Hafta Bir Araya GelecekABD VE Çin arasında yükselen ticaret savaşının talep görünümünü olumsuz etkilemesiyle petrol fiyatları Nisan ayının sonundan bu yana %19 oranında gerileme kaydetti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile ortaklarının bakanlar düzeyinde yapacağı toplantının tarihindeki belirsizlik, dalgalı seyreden piyasaların belirsizliğini artırmıştı.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Ayrıca, söz konusu toplantının zamanına dair belirsizlik ABD ve Suudi Arabistan’ın önceki hafta Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine yapılan saldırılar için İran’ı suçladığı bir ortamda gerçekleşti. Öte yandan Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, bazı açıklamalar yaptı.

Lee: “Fiyatlarda kısa vadeli bir taban görülmüş olabilir ve ticaret görüşmelerinin yeniden başlayacağına ilişkin iyimserlik muhtemelen petrol fiyatlarını yükseltecektir.”

İyimserlik Petrol Fiyatlarını YükseltecekLee, bunlarla birlikte OPEC+ koalisyonunun toplantı tarihini belirlemeye yaklaşmasının fiyatları desteklerken, İran’daki durum ve tankerler gibi diğer belirsizliklerin muhtemelen uzun vadeli volatiliteyi etkileyeceğini bildirdi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 10 sent yükseldi ve Singapur saati ile 11:59’da varil başına 54 dolara çıktı. Kontrat salı günü1.97 dolara yükselmiş ve 53.90 ile kapanış yapmıştı. Böylelikle 9 Ocak’tan bu yana en büyük yükselişini kaydetmiş oldu.

Ağustos vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1 sentlik düşüşle varil başına 62.13 dolara geriledi. Kontrat salı günü %2 yükselerek 62.14 dolarla kapanış yapmıştı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI ile kıyaslandığında 7.92 dolarda primli işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum