Yatırım yapmaya başla!

Yeniden 5,50 Lirayı Test Eden Dolar Kurunda Düşüş Eğilimi Sürüyor

Dolar kurunda geçen hafta başlayan düşüş eğilimi devam ediyor ve yeniden kritik seviye olan 5,50 lira seviyesini test etti. İşte dolar kurunda günün beklentileri:
Yeniden 5,50 Lirayı Test Eden Dolar Kurunda Düşüş Eğilimi Sürüyor

Geçen haftadan beri düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru, Rahip Brunson’un bırakılmasından birkaç gün sonra 5,51 lirayı görmüştü. Düşüş eğilimini devam ettiremeyen dolar, yeniden 5,75 liranın üzerine çıkmıştı. Hatta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’nın bittiğiyle yönelik söylemleriyle 5,87 liraya kadar çıkmıştı. Bu seviyelerden gerilemeye başlayan dolar, bugün 5,50 lirayı yeniden test etti.

Düşüşünü hızlandıran dolar kuru, sabahın erken işlemlerinde 5,5199 liraya kadar hızlı bir gerileme kaydetti.

Dolar 5,5199 Liraya İndiDolar kuru Asya piyasalarında 5,55 – 5,56 lira arasında dalgalandıktan sonra TSİ 08:10’da 5,5482 liradan alıcı buldu. Ardından bu seviyeden sert bir iniş gerçekleştirdi ve TSİ 08:55’te 5,5199 liraya kadar indi. Sonrasında ise aynı hızla yükselen dolar kuru yüzde 0,1 oranında eksi yönüyle 5,55 liradan işlem görmeye başladı.

Geçen haftayı 5,5928 liradan kapatan dolar kuru, dün yüzde 2’yi aşan eksi yön ile hareket etti.

Dolar Yüzde 2 DüştüDün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kapalı olan yurt içi piyasaların da etkisiyle dolar kuru 5,5071 liraya kadar geriledi. Sert düşüş kaydeden dolar kuru, 2,5 ayın en düşük seviyesini kaydetmişti. 5,50 lira testleri devam eden dolar kuru için düşüş beklentileri artmaya başladı. Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmazken, yarın yılın son enflasyon raporu açıklanacak.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte tarafından hazırlanan notta, TL’nin pozitif ayrışmasındaki ana neden, Citibank EM FX stratejistlerinin dün Orta Avrupa para birimi sepetine karşı TL uzun pozisyon önermeleri olduğunu belirtti.

Ekonomistler, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerdeki sıkıntıların resesyona işaret ettiğini söylerken, risklere dikkat çektiler.

Türkiye ve Arjantin Resesyona GirebilirAynı zamanda Capital Economics Ekonomistleri William Jackson ve James Swantson, dün yolladığı bir notta gelişen ülkelerde kırılganlıkların 1980 ve 1990 yıllarıyla benzer olmadığını ifade etti. Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerin sıkıntılarını resesyona girmelerine neden olacağını ve buradan gelebilecek risklerin çevrelenmesi gerektiğini belirttiler.

Citi ise yatırımcılara Çek korunası, Polonya zlotisi ve Macar forinti karşısında Türk lirası al tavsiyesinde bulundu.

Citi TL TavsiyesiTürkiye’de cari işlemler dengesindeki normalleşmeye işaret eden Citi Banka Stratejistleri Dumitru Vicol ve Luis Costa’nın e-posta notunda Avrupa Birliği’nin doğusundaki düşük performansa dikkat çektiler. Hedge fonlarının kısa vadede Türk lirasını destekleyen önemli değişkenler haline geldiğini de ifade ettiler. Stratejistler Türk lirasında kısa vadeli pozisyonların hala aşırı temkinli olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum