Yatırım yapmaya başla!

5,25’e Gerileyen Dolar/TL’de Düşüşün Sürmesi Bekleniyor

Düşüşünü hızlandıran dolar kuru 5,25’e kadar geriledi. Uzmanlar yurt içi piyasaların rahat olduğu şu günlerde aşağı yönlü hareketin devam etmesini bekliyor.
5,25’e Gerileyen Dolar/TL’de Düşüşün Sürmesi Bekleniyor

Türk lirası dolar karşısında son bir ayın en iyi seviyesine geldi. Saat 12:42’de 5,2593’e gerileyen kur için aşağı yönlü hareketin devam edeceği öngörülüyor. Hafta başından bu yana 5,30 – 5,35 bandında seyreden dolar kuru dün akşam 5,27’ye gerilemiş ve bu sabah işlemlere 5,28 civarından başlamıştı.

Uzmanlar Türk lirasının gelişmekte olan ülkelere artan girişler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın mali disiplin mesajı ve Merkez Bankası’nın sıkı duruş vurgusu işe güçlendiğini belirtiyor.

5,25’e inen Dolar/TL, 28 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Euro/TL ise aynı dakikalarda 5,9716’ya kadar geriledi. Saat 14:08 itibarıyla dolar ve Euro kuru sırasıyla 5,2773 ve 5,9938 liradan işlem görüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos’ta yaptığı konuşmada 2019 yılı büyüme hedefinin %2,3 olduğunu, enflasyonda ise Merkez Bankası ile bağımsız ancak yakın işbirliği ile çalışacaklarını söyledi. Albayrak mali disiplinde daha önceden olduğu gibi seçim dönemlerinde bile taviz verilmeyeceğini belirtti.

Türk lirası gerek Hazine Bakanı’nın açıklamaları gerekse Merkez Bankası’nın sıkı duruş mesajıyla güçlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün Ocak ayı Para Politikası Kurulu toplantısına ait tutanakları yayımladı. Yılın ilk tutanaklarında, finansal koşullardaki sıkılığın etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğü belirtildi. Enflasyonda bir miktar iyileşme olduğu ancak fiyat istikrarı doğrultusunda sıkı duruşun devam edeceği aktarıldı. Merkez’den gelen bu açıklamalar da Türk lirasının dolar karşısında güçlenmesine yardımcı oldu.

Eda Karadağ Türkiye ile ABD arasında şu an sıkıntılı bir durum olmamasının piyasaları rahatlattığını dile getirdi.

İntegral Yatırım Araştırma Uzman Eda Karadağ, dolar kurunun son dönemde aşağı eğilimini sürdürmek istediğini ve 5,30’un altında kalabilme gücü olduğunu yorumladı. Piyasaların şu an rahatladığını ve olağan bir durum olmadığı müddetçe aşağı yönlü hareketin devamını beklediklerini söyledi.

Dolar Kuru Anlık Değişimleri Görmek için Canlı Grafiği Takip Edin

Piyasaların odağında bugün Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Başkan Mario Draghi’nin mesajları izlenecek. İş Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede; Avrupa’daki yavaşlama işaretlerine rağmen Draghi’nin net bir mesaj vermek için veri akışını izlemek amacıyla 7 Mart’ta yapılacak toplantıyı beklemeyi tercih edecekleri bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum