Yatırım yapmaya başla!

4×4 Araçlar Kış Lastiğine Ne Kadar İhtiyaç Duyar!Malum kış aylarının başlangıcına geldik ve hava şartları değişiyor. Kasım ayı itibariyle trafikte kış lastiği olmayan araçlara ceza dönemleri başladı. Özellikle ülkemizde uzun süre kar lastiğinin mantığı anlaşılmamış, gereksiz olduğu sanılmıştı. Karlı ve buzlu yollarda yaz lastiklerinin şansının olmadığı geçte olsa anlaşılmıştı.

Anlaşmazlık yaşanan bir yerde 4×4 araçların kar lastiğine ihtiyaç duyup duymaması. AWD ve 4WD modellerin tüm tekerleklerinin çalışabilme yeteneğinin frenlemede daha iyi sonuç alınacağı fikrini doğuruyor.

Videoda tam da bu konuyu en iyi şekilde anlatmak için hazırlanmış. Dört tekerlekten çekiş sistemli araçlar da buz üzerinde aynı sedan veya wagon sınıf araçları gibi uzun mesafede duracaktır.

Karlı bir günde aracınıza bindiniz ve üzerinde yaz lastikleri var. Şanslıysanız, fazla dik açı yoksa olduğunuz yerden kalkış yapabilirsiniz. Aksi durumda gidebilme şansınız yok denecek kadar az.

Toyota RAV4’lerle yapılan buz pisti testinde hızlanma süresi 18.2 metre olarak hızlanabildi. Kar lastikli RAV4 ise görüldüğü üzere daha çabuk hızlandı. Frenleme testinde, 19 km/h süratle durma eğilimine geçen yaz lastikli araç, tamamen durmasını 17.3 metrede anca yapabiliyor. Kış mevsimine uygun takılan lastik ise aynı hızda durmasını 10.2 metrede hallediyor.

Rakamlar gayet net. Neredeyse iki katı sonuç var ortada. Dönüşlerde de dikkat ederseniz kış lastiğinin önemi çok büyük. Yani kesin bir sonuç olarak; aracınız her ne kadar 4×4 olsa da zemine uygun lastiklerin olmayışı, özellikle kış aylarında sizi tehlikeye sokar.

Hatta ölümcül olaylara kadar götürür dersek de abartmış olmayız. Cezalardan önce can güvenliğimiz için kış aylarında gerekli kauçuk ve diş uzunluğuna sahip lastiklere sahip olalım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum