Yatırım yapmaya başla!

Mobil İnternet Teknolojisi 4G’de Yüksek Riskli Güvenlik Açıkları Tespit Edildi

Yüksek hızda veri trafiği sağlayan 4G üzerinde yapılan araştırmalar sonucu 36 adet güvenlik açığına rastlandı.
Mobil İnternet Teknolojisi 4G’de Yüksek Riskli Güvenlik Açıkları Tespit Edildi

İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ve geniş kitlelere ulaşması, çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Özellikle mobil internet ağlarında son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber çok yüksek hızlara ulaşıldı. Yeni nesil mobil ağlar kullanıcılara daha üstün bir deneyim sunuyor. Ancak teknolojinin her alanında olduğu gibi bu alanda da güvenlikle ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Son olarak yapılan araştırma sonrası 4G internet altyapısında yüksek risk içeren güvenlik açıkları tespit edildi.

Güney Koreli bir grup araştırmacı 4G altyapısı üzerinde yaptığı çalışmalarda şaşkın yaratacak sonuçlara ulaştı. Kullanıcıların kişisel veri güvenliği adına büyük risk teşkil eden bu açıklar, siber korsanlara adeta davetiye çıkarır nitelikte. Bulunan güvenlik açıklarına dair daha detaylı bilgiler ise önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde açıklanacak.

36 Güvenlik Açığı Tespit Edildi

36 Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Güney Koreli uzmanların 4G altyapısına dair yaptıkları çalışmalar sonucu 36 tane güvenlik açığı tespit edildiği belirtildi. Üstelik bu açıkların büyük bölümünün yüksek güvenlik riski sınıfında olduğu ifade ediliyor. Bulunan tehditler ile kullanıcıların kişisel verileri üçüncü şahıslar tarafından ele geçirebileceği gibi sahte operatör mesajlarının gönderilmesinin mümkün olduğu ifade edildi.

Daha da kötüsü bulunan açıklardan bazıları sayesinde kullanıcıların veri trafiği izinsiz olarak takip edilebilir. Bulunan 36 güvenlik açığı araştırmacılar tarafından 5 farklı sınıfa ayrılmış. İki GSM operatörü üzerinde yapılan çalışmalar sonucu 4G teknolojisinin zannedilenden çok daha büyük riskler içerdiği ortaya çıkmış oldu.

Yapılan araştırmaya dair çok daha detaylı bilgilerin önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek bir konferansta kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Güvenlik açıklarını ortaya çıkaran araştırmacıların, yaptıkları çalışmada kullandıkları güvenlik araçlarını ve ihtiyaç duyulan tüm bilgileri GSM operatörlerine göndereceği açıklandı. Yapılacak bilgilendirmenin sonrasında 4G ağında tespit edilen güvenlik açıklarının kısa sürede ortadan kaldırılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum