Yatırım yapmaya başla!

Mobil Veri Standardı 4G’deki Güvenlik Açıkları 5G’yi de Etkileyebilir

Dünyaca ünlü güvenlik uzmanları 4G (LTE) üzerinde yaptıkları araştırmalarda kritik güvenlik açıkları buldular. İşte detaylar…
Mobil Veri Standardı 4G’deki Güvenlik Açıkları 5G’yi de Etkileyebilir

Mobil cihazlarda en son teknoloji olarak kullanılan 4G veri standardı, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Akıllı telefonların internete açılan kapısı olan 4G’nin kullanıcı güvenliği açısından da ne seviyede olduğu uzun zamandır çeşitli otoritelerce tartışılıyordu.

Bir grup güvenlik araştırmacısı, 4G (LTE) üzerinde yaptığı çalışmalar sonrasında, kablosuz veri standardının içerisinde üç önemli güvenlik açığının yer aldığı bir rapor yayınladı. Söz konusu güvenlik açıkları siber korsanlara davetiye çıkarıyor.

Korsanlar Kullanıcıları İstediği Gibi Yönlendirebilir

Korsanlar Kullanıcıları Yönlendirebilir

Yapılan araştırma sonrasında LTE içerisinde üç adet kritik seviye olarak nitelendirilen güvenlik açıklarının yer aldığı belirtiliyor. Güvenlik uzmanları söz konusu güvenlik açıklarıyla ilgili ikisinin pasif birisinin ise saldırgan karakterde olduğunu ifade ediyor.

Bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını kullanarak kişileri internet üzerinde istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar. Güvenlik uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre pasif olarak adlandırılan güvenlik açığını kullanan siber korsanlar, kullanıcının çevrimiçi trafiği hakkında bilgi alırken, saldırgan açığı kullanarak ise kişiyi istediği web sitesine yönlendiriyorlar.

Açıklar 5G’yi de Etkileyebilir

Açıklar 5G'yi de Etkileyebilir

Bilindiği üzere önümüzdeki dönemde kablosuz veri aktarım standardı olarak 5G teknolojisi kullanılacak. Pek çok üretici şirket bu standarda uygun ürünler için plan yapmaya başladı bile. Geçtiğimiz aylarda teknoloji devi Intel 5G modeme sahip dizüstü bilgisayarlar üreteceğini duyurmuştu.

Hal böyleyken daha kullanıma sunulmayan 5G’nin güvenlik alanında eksiksiz olması gerekiyor. Ancak araştırmacıların hazırladığı raporda 4G’deki mevcut güvenlik açıklarının 5G’yi de etkileyebileceği belirtiliyor. Umuyoruz ki yapılan araştırmaya kulak veren yetkililer 5G’nin kullanıma sunulması aşamasında gerekli güvenlik önlemlerini alacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum