Yatırım yapmaya başla!

490 Milyon Liralık Tarım Desteğinin Ödemeleri Bugün Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sektör hakkındaki planlarını ve çalışmalarını paylaştığı konuşmasında, çiftçiye verilen 490 milyon liralık desteğin bugünden itibaren dağıtılmaya başlanacağını söyledi.
490 Milyon Liralık Tarım Desteğinin Ödemeleri Bugün Başlıyor

İzmir Ege Ekonomik Forumu’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, organik tarım ve diğer destek programlarını kapsayan 490 milyon liralık ödemelerin, bugün itibarıyla (23 Kasım) çiftçilere verilmeye başlanacağını söyledi.

Türkiye’nin tarım ve üretimin başkenti olduğunu belirten Pakdemirli, 2050 yılına doğru dünyanın 9,5 – 10 milyar nüfusa ulaşılacağının öngörüldüğünü, bu nedenle %50’den daha fazla gıda üretimi yapmamız gerektiğini ve bu konuda dünyanın çözmesi gereken çok zor bir ev ödevi olduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal arazileri ve ödeyeceğimiz bedelleri artırmamız gerektiğini söyledi.

Halihazırdaki sanayi uygulamaları ile yeni şeyler keşfetmemiz gerektiğini belirten Pakdemirli, Türkiye’yi bu konuda çok zor bir ödevin beklediğini, su kaynaklarımızın azalmaya devam ettiğini, çiftçilerimizin topraklarının özelliklerini bilmediğini, halbuki tarımın savunma sanayinden bile daha önemli olduğunu söyledi.

En temel ihtiyacın karnımızı doyurmak olduğunu dile getiren Pakdemirli, vatandaşın karnını doyuramıyorsanız, buzdolabı boşsa, stratejik bir şey konuşma imkanınızın da bulunmayacağını sözlerine ekledi.

Farklı işleri olan iş insanlarının tarım ve hayvancılığa girdikten bir süre sonra sektörü bıraktıklarını söyledi.

Tarıma dayalı bir sanayimiz olduğunu ve yeterince çeşitlenmiş durumda olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, söz konusu üretimleri artırmanın yanında geleceği düşünerek geleceğe yönelik adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde ortalama işletme büyüklüğünün 6 hektar olduğunu, tarımı da bir sanayi fabrikası gibi görmemiz gerektiğini, aile işletmelerinin korunması, çiftçinin de köylünün de işletme sahibi gibi davranması gerektiğini bildirdi. “Birlikte üretimin çarelerini birlikte aramamız gerekiyor. Devlet en hızlı otorite olmayabilir. Birlikte üretmenin yollarını aramamız lazım. Denize taş atarsınız, taş dalga dalga yayılır aynı onun gibi olmalı” diyen Pakdemirli, dünyayı doyuranın dünyanın lideri olacağını sözlerine ekledi.

Tarımın siyasetten ayrı tutulması ve milli birliğe ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde de kamuoyunu meşgul eden kırmızı ette ithalat konusuna açıklık getiren Bakan Pakdemirli, proteinde tüketici tercihinin kırmızı etten yana olduğunu, bu yüzden ithalata bağımlılığımızı ortadan kaldırmamız gerektiğini söyledi.

Etle ilgili sorunu sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini, Türkiye’nin ithalata bağımlı olmaktan kesinlikle çıkacağını, bazı marketlerde uygulamaya konulan indirimlerin devam edeceğini belirtti. Orman alanlarının otlatmaya açılmasının da hayvancılığın gelişmesi üzerinde etkisi olacağını, planlamanın çok iyi yapılması halinde sınırlı kaynaklarda dahi yüksek verim alınacağını yorumladı.

Bakan Pakdemirli, tarım ürünlerinde katma değer yaratmak ve Türkiye markası haline getirmenin önemine değindi.

Kendisinin global bir marka hayali olduğunu dile getiren Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin bunu sağlayacak 3-5 markası olduğunu, bunlara katma değer ve marka yükleyip o şekilde ihraç etmemiz gerektiği söyledi. Tarım alanında optimizasyonu kullanmamız gerektiğini, hal ve doğru perakende yasası üzerinde çalıştıklarını, önümüzdeki günlerde bir çalışma yapacaklarını fakat bakanlık olarak zorlayıcı bir etkileri olmasını da istemediklerini belirtti. Yer altı barajları kullanmamız gerektiğini, bu nedenle 10 tane yer altı barajı inşa edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum