Yatırım yapmaya başla!

413 İlacın Geri Ödeme Listesine Alınmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 413 ilacın daha bedeli geri ödenecekler listesine eklendiğini ve söz konusu düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.
413 İlacın Geri Ödeme Listesine Alınmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 45 tanesi kanser olmak üzere, 413 ilaç daha bedeli geri ödenecekler listesine eklendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyurulan düzenleme kapsamında yer alan ilaçların 22 tanesinin yurt dışından temin edildiği bildirildi. Bakanlık Kasım ayında da 58 tanesi yerli, 4’ü yabancı olmak üzere 62 ilacı bedeli geri ödenecekler listesine eklediğini açıklamıştı.

Geri ödeme listesine eklenenler arasında; alerji, kanser, enfeksiyon ve gebelik gibi ilaçlar yer alıyor.

Bunların yanında kronik hastalıklar, HIV, NHL, DHS ve hiperkolesterolemi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da geri ödenecek. Bakan Selçuk, vatandaşların bu ilaçların SGK’nın anlaşmalı olduğu eczanelerden temin edebileceğini, kimsenin sorun yaşamaması amacıyla hemodiyaliz, ev hemodiyalizi ve acil hemodiyaliz gibi işlemlerde hizmet sunucularına ortalama %19 oranında ücret artırımı yaptıklarını belirtti.

Palyatif bakım olmak üzere 27 adet daha sağlık hizmetini ek ücret almadan sunmaya başladıklarını söyleyen Bakan Selçuk, bu düzenlemelerin hizmetlerin erişilebilir olması ve kalitesinin artırılması açısında önemli olduğunu vurguladı.

Mitral kapak hastalığının tedavisinde kullanılan cihazlar konusunda da değişiklik yapıldı.

Bu hastalığa sahip olan sigortalıların tedavisinde kullanılan tıbbi cihazların üniversite hastanelerinde kullanılabilmesine yönelik değişiklik yapıldığı bildirildi. İşitme cihazlarında ölçüm şartlarının kaldırıldığını ve bu sayede cihaza ihtiyaç duyan hastaların erişiminin kolaylaştırıldığını anlattı.

İşitsel implantlarda şarj edilebilir pil bedellerini de geri ödeme kapsamına aldıklarını söyleyen Selçuk, kablo, pil aktarıcı gibi malzeme teminlerinde sağlık raporlarını istedikleri hastanelerden almalarının yolunu açtıklarını dile getirdi.

Geri ödeme listesine eklenen bir başka tıbbi malzeme hipertonik steril çözeltisi oldu.

Kistik fibrozis hastalarının tedavisinde kullanılan bu çözeltinin de geri ödeme listesine eklendiğini söyleyen Selçuk, sağlık konusunu hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmediklerini, vatandaşın ihtiyaç duyduğu her türlü tedavi ve ilacı erişime açmak için çalıştıklarını dile getirdi. Bu çalışmalar doğrultusunda 45 tanesi kanser olmak üzere 413 ilacı daha bedeli geri ödenecekler listesine aldıklarını ve bu düzenlemenin hastalara şifa olmasını temenni ederek sözlerini noktalandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum