Yatırım yapmaya başla!

41 Ton Atça Karpuzu İlk Kez Bu Sezon Almanya’ya İhraç Edildi

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi dünyaca ünlü çilekleriyle biliniyor. Bu aralar ise adını karpuz ile duyuran bölgede sezonda yaklaşık 45 tonluk üretim yapılıyor. Atça’dan ilk kez bu sezonda Almanya’ya karpuz ihracatı gerçekleştirildi.
41 Ton Atça Karpuzu İlk Kez Bu Sezon Almanya’ya İhraç Edildi

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi, tüm dünyaca bilinen meşhur Atça çileğinden sonra şimdi de karpuzu ile konuşuluyor. Bölgede sezonda yaklaşık 45 bin ton karpuz üretimi yapılırken, bunun %90’ı yurt içinde tüketiliyor.

Kalan %10’luk kısmının ise başta Irak ve Ukrayna’ya ihraç edildiği biliniyor. Atça karpuzları kez bu sezon Almanya’ya ihraç edildi. Benzer olarak meşhur Malatya kayısılarının da ilk ihraç edildiği yer Almanya olmuştu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait Atça Toptancı Hali’nden karpuz yüklenen tırlar dün itibarıyla yola çıktı ve bugün 2. bir tır ile yaklaşık 41 tonluk Atça karpuzu Almanya’ya ihraç edilmek üzere yola çıktı.

41 Tonluk Atça Karpuzu Almanya'ya İhraç Edilmek Üzere Yola ÇıktıBölgenin yerlisi olup orada karpuz yetiştiriciliği yapan Atçalı Toptancı Hali esnaflarından Ali Polat, Atça karpuzunun ilk kez bu sezon Almanya’ya ihraç edileceğini duyurdu.
“Atça Mahallemiz Aydın’daki çilek ve karpuz üretiminde ilk sıralarda yer alıyor. Aydın başta olmak üzere tüm Ege Bölgesinden ve yakın bölgelerden alıcı Atça’dan ürün alıyor. Yılın 12 ayı açık olan

Toptancı Halimizde Çilekten sonra en fazla satışı yapılan ürün karpuz. Aracılarımız sayesinde bu sezon ilk kez Almanya’ya karpuz ihraç ediyoruz.” derken ilk etapta 2 tır yani 41 ton karpuzun Almanya yolcusu olduğunu bildirdi. Orada bulunan gurbetçiler başta olmak üzere Almanya vatandaşlarını Atça karpuzu ile tanıştıracak olmanın mutluluk verdiğini aktardı. Bu ihracatın devamlı olmasını umduğunu açıkladı.

Atça bölgesinde yaklaşık 3 bin dönümlük arazide 40-45 bin ton civarı karpuzun yetiştirildiği öğrenildi.

Atça Bölgesinde 40-45 Bin Ton Karpuz YetiştiriliyorAtça Toptancı Hal Müdürü Levent Kavçin de yaptığı açıklamalar sırasında yerli karpuz hasat sezonunun 25 gün önce başladığını söyledi. “Bölgemizdeki yaklaşık 3 bin dönüm arazide 40-45 bin ton civarı Atça Karpuzu yetiştiriliyor. Sezon başında günde 200 tonla başlayan girişler bugün 500-600 ton arasında seyrediyor. Ekiplerimizce sıkı denetimden geçen ürünler güvenli bir şekilde tüketiciye ulaştırıldığı için tercih ediliyoruz.” ifadelerini kaydetti.

Kavçin de bu yıl ilk kez Almanya’ya Atça karpuzu ihraç edildiğini bildirirken, fiyatların iç acıcı olmasa da üreticinin zarar etmemek için çaba harcadığını dile getirdi. Çiftçinin parası olması durumunda piyasada da para bulunduğuna dikkat çeken Kavçin, karpuzların %90’ının iç piyasaya ve %10’unun da başta Irak olmak üzere Ukrayna’ya ihraç edildiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum