40 Yıldır Garajda Unutulan Ferrari Daytona’nın Değerini Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Dünyada sadece 1300 adet üretimi yapılan Ferrari Daytona'nın bir kopyası, tam 40 yıl sonra Japonya'da bir garajda bulundu. Hali içler acısı olsa da değeri hiçte öyle değil!

Tarih 1966’i gösterdiğinde İtalyan Ferrari, tarihinin en iyi spor arabasını çıkarmak için hazırlık yapıyordu. Ferrari, 365 GTB/4 adını verdiği iki kişilik spor arabası sınırlı ve çok özel olması gerekiyordu.

1968 yılında nihayet lansmanı gerçekleştirilmiş ve yollara enfes bir İtalyan atı daha çıkartılmıştı. 365 GTB dışında Daytona ismi ile de anılan bu özel araba sınırlı üretime tabi tutulmuş. Ferrari Daytona’nın şasi, iç aksam, motor ve yürüyen aksamları sağlamlık üzerine imal edilmiş. Çıkışından itibaren dünyanın birçok zengin insanı bu arabayı alabilmek için sıraya girmiş. Ancak söz konusu arabadan sadece 1300 adet yapılacaktı. Bir aracın üretiminin ne kadar adet olacağına dair sonuna rakam getirildiğinde, çoğu zaman değerinin bir sınırı olmuyor. Konumuz olan Daytona’ya geçecek olursak; bu 365 GTB/4 1300 adetten biridir. 1971 yılında bu arabaların Japonya’ya da ihracı olmuş.

1265 şasi kodlu Daytona, Enzo Ferrari’nin yakın arkadaşı Luciano Conti tarafından Japonya’ya satışı yapılmış. Sanat eseri bu Ferrari’ye sahip olan şanslı kişi de Makoto Takai olmuş. Yani V12’lerin ses ve hız showları Japonya’ya kadar uzanmış. Takai, Daytona’sını aldıktan sonra belli kilometre binmiş ancak bir süre sona hiç çıkarmamak üzere köhne bir garaja çekmiş. Son olarak garaja koyduğu tarih ise 1977! Yani vahşi kırmızı at 40 yıldır ahırında mahsur kalmış. 365 GTB’nin görünürde ölüme terk edildiği de düşünülebilir.

Bazı insanlar bu Japon vatandaş gibi “aman arabama bişey olmasın” modunda ilerlerken, bazıları ise dünyada sadece belli başlı insanlarda olan otomobilinin zevkini sonuna kadar çıkartıyor. Şu kısımda haklı olunabilir! Zevkle kullanan ve fazla kilometre yapmış arabaların değeri ile fazla yol yapmamış özenle korunmuş bir arabanın değeri arasında uçurumlar olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüze bu aracı uyarlarsak ve de Enzo gibi nadir bir spor araba yerine koyarsak fiyatına 4 milyon $ diyebiliriz. Bundan 40 sene sonra bir garajda Enzo bulunursa değeri 4 katından fazlaya satılabilir. Araştırmalar sonucunda Japonya’da bulunan bu terk edilmiş Daytona 365 GTB’nin 1.7 milyon $ değeri olduğu açıklandı. Bu fiyatın mecburi olan restoresinden sonra mı önce mi olduğunu bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki 40 yıl garajda kalan Daytona’nın çok paralara mal olacağını biliyoruz. Restorasyonun kolay olmaması bir yana tam olarak bitirilip, bire bir çıkış yılındaki gibi yapılması uzun bir süreyi de kapsamaktadır.

Nadir bulunan bu Ferrari Daytona tam 40 yıldır çıkarılmadan garajda bırakılmış.
1

Japon sahibi 1.7 milyon $’lık arabasını unuttumu yoksa öldükten sonra öylece kaldımı bilinmiyor.
2

Gördüğünüz gibi bagajında GTB’ye ait malzemeler bırakıldığı gibi duruyor.
3

İşte 40 yıldır çalıştırılmayan V12’yi görüyorsunuz.
4

1971 model 365 GTB/4’ün aldığımız haberlere göre yüz binlerce doları bulacak restoresi için hazırlıklar başlamış.
5

Bu tip tarihi eser araçlarda fotoğrafdaki ibarelerin eksiz olması çok önemli. Çünkü araç bilgilerinin tam olması direk olarak fiyatını belirliyor.
6

İtalya’dan çıkan bu eşsiz mimarinin iç kısmı da tamamen toz ile kaplanmış.
7

Aracın İtalya’dan çıkarak Japon topraklarına geldiğine dair cama yapıştırılan ibareyi görüyoruz.
8

Makoto Takai’nin 46 yaşındaki Ferrari’si yine de oldukça diri duruyor. Tabi tozu alınsa daha iyi olacaktır!
9

Eğer GTB güzel bir restorasyon yapılırsa resimdeki gibi olacaktır. Ne kadar muhteşem olduğunu buradan da anlayabilirsiniz.
10

11

12

Sanırız lastikleri de alındığı yıldan beri değiştirilmemiş.
13

14

15

16

Gösterge panelinden 365 GTB/4’ün sadece 36.390 km yaptığını görebilirsiniz.
17

18

19

20

Her ne kadar kapalı garajda yıllarca beklese de bu İtalyan eseri son derece güzel ve kışkırtıcı!
21

22

23

Restorasyondan sonra Daytona’nın nasıl olacağını merak ediyorsanız resimdeki kırmızı şeytan size fikir verecektir.
24

25

26

27

28

29

30

Araba haddiden fazla özel olunca garajdan çıkartılması da bir o kadar dikkatli yapılıyor. Bence cesaret isteyen bir şey!
31

32

33

Japon 365 GTB/4 açık artırmaya böyle bir iç mekanla çıkacaktır. Restoreden sonra Daytona 46 sene öncesine döndürülecektir.
34

35

36

37

Oldukça iyi korunmuş bir Daytona’nın iç mekanını görmekteyiz.
38

39

40Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı