Yatırım yapmaya başla!

Kurallar Değişiyor: “40 Ülke Otomobillerde AEB Sistemini Standartlaştırıyor”

Başta Japonya olmak üzere 40 ülke, arabalarında Otomatik Acil Frenleme özelliğinin standartlaştırılması için anlaşma imzaladı!
Kurallar Değişiyor: “40 Ülke Otomobillerde AEB Sistemini Standartlaştırıyor”

Gelecek seneden itibaren otomobillerde AEB (Otomatik Acil Frenleme) sisteminin standartlaştırılması kararı alındı. Japonya ve AB liderliğindeki 40 ülke önemli bir kurala imza attı. Hava yastığı, ABS ve ESP gibi sistemeler bir süredir zorunlu olarak araçlarda bulundurulması gereken güvenlik önlemi olarak ekleniyordu. Buna ek olarak AEB’de donanım listesine alınacak.

BM forumuna üye olan ABD, Çin ve Hindistan yeni düzenleme için “ulusal düzenlemelerinin BM kurallarına göre öncelikli olmasını sağlamak” için müzakerelerde yer almayacağını bildirildi. Sistemin gelmesiyle ölüm oranlarında ve maddi trafik kazalarında düşüş yaşanması planlanıyor.

Edindiğimiz bilgiler içerisinde AB ülkelerinde oluşan kazaların ölüm oranları gösterilmiş.

Yapılan bazı araştırmalara göre 2016 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde kazaların %38‘ini oluşturan, 9.500’den fazla ölüm gerçekleşmiş. Kentsel alanlarda ölümlerin %50’si sürücüler, %40’ı yayalar şeklinde belirtilmiş. Sorulması gereken en net soru Acil Frenleme Sistemi‘nden sonra yollarımız ne kadar güvenli olacak.

Bununda en net cevabını EuroNcap ve Australasian NCAP vermiş. AEB sistemlerinin dalgın, yorgun ve refleksleri düşük sürücülerin yapamadığı frenleme eylemini gerçekleştirmesinin %38 oranında kazaları azaltacağı tahmini yapıldı. Avrupa komisyonuna göre sistem sayesinde her yıl en az 1.000 kişinin hayatının kurtulacağını söyleniyor.

Yeni BM tüzüğüne göre kurallar biraz daha katılaştırılacak.

Edinilen bilgiye göre BM, 60 km/h veya daha düşük hızlarda “uluslararası uyumlaştırılmış şartlar”ın uygulanması gündemde. AEB gerekliliği yönetim organlarının taslağı imzalamış piyasalarda arabalar için geçerli olacak. Getirilecek bu önemli kuralı UNECE’nin Dünya Araç Düzenlemeleri Uyum Forumu kapsamında, Otomatik pilotlu – Özerk ve Bağlantılı Araçlar Çalışma Grubu (GRVA) tarafından da onaylandı.

Kabülün alınmasından sonra yeni tüzük ilk defa 2020 yılında Japonya’da devreye alınacak. AEB, 2022 yılında ise tüm ticari araçlar için zorunlu hale getirilecek.

ABD, Acil Frenleme kurulanı daha öncesinden farklı ülkelerle görüşmüştü.

Hükümet 20 otomobil üreticisiyle yaptığı anlaşmaya göre 2022 Eylül ayına kadar AEB’nin sistemlerinin standart olması kapsamında bir anlaşması bulunuyor. Amerika’da Tesla, Toyota, Mercedes ve Volvo o anlaşmadan önce zaten araçlarının yarısından fazlasında AEB’yi kullandığı aktarıldı.

Son verilere göre de 2019 ABD modellerinin %28’inde standart, %36’sında isteğe bağlı olarak otomatik acil freneleme sistemine sahip araç olduğu bildirildi. İlerleyen yıllarda tüm dünya ülkeleri ve otomobil şirketleri AEB’yi en küçük sınıflardan başlamak üzere standartlaştıracak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum