Yatırım yapmaya başla!

4 Milyon Hektar Nadas Alanı Tarıma Kazandırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba Türkiye'de nadasa bırakılan alanların, tarımsal üretime kazandırılması amacıyla başlattıkları projenin detaylarını paylaştı.
4 Milyon Hektar Nadas Alanı Tarıma Kazandırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Türkiye’deki nadas alanlarının 4 milyon hektara ulaştığını ve bu alanların yeniden tarıma kazandırılması için çalışmalara başlandığını bildirdi.

Fakıbaba, nadas alanlarının tarımsal üretime kazandırılması amacıyla Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandığını söyledi.

Arazisini 3 yıl süreyle boş bırakmamayı taahhüt eden çiftçilerle, üretim sözleşmesi yapılacak.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon hektar nadas alanı bulunduğunu söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, tarlasını 3 yıl boyunca ekip dikme sözü veren üreticiyle, münavebe esaslarına uygun üretim sözleşmesi yapılacağını söyledi. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında, boş alanlar tarıma kazandırılacak ve arz açığı olan bitkisel ürünlerin üretimi artırılacak.

Proje kapsamında ilk olarak arz açığı olan baklagil üretiminin artırılması planlanıyor.

Çiftçilerin kullandırılacak olan sertifikalı tohumlarla alım garantili üretim yapacaklarını söyleyen Fakıbaba, bu sayede baklagil yem bitkileri tohumlarının %50’sinin, hububat tohumlarının ise %100’ünün bakanlık tarafından hibe edileceğinin müjdesini verdi.

Canlı Buğday Fiyatları ve Analizleri için Tıklayın!

Nadas alanlarının yeniden tarıma kazandırılması projesi boyunca, sözleşme yapılan üreticilerin; ekimden hasada kadar geçireceği tüm evrelerinin bakanlık tarafından kontrol edileceğini de sözlerine ekledi.

Pilot bölge olarak belirlenen 9 ilde, 50 bin dekar alan nohut ekimine başlandı.

Aksaray, Konya, Nevşehir, Sivas, Yozgat, Karaman, Kayseri, Kırşehir ve Niğde olmak üzere 9 şehir pilot bölge olarak seçildi. Programa ilk olarak nohut ekimi ile başlamayı uygun gördüklerini söyleyen Fakıbaba, gelecek yıl diğer baklagillere geçeceklerini, kışlık ekim döneminde de hububat yem bitkilerini dahil edeceklerini belirtti.

Çiftlik Bank ile bağlantıları olduğu yönündeki haberlere de açıklık getiren Bakan Fakıbaba şu sözleri söyledi; “Çiftlik Bank’ın önünde sadece ‘çiftlik’ olduğu için millet zannediyor ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir ilgisi var. Çiftlik Bank’ın Tarım Bakanlığı ile ne bir ilgisi var, ne bir izni var, ne verdiği bir hibe var.” Ayrıca bakanlık olarak savcılığa dilekçe verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum