Yatırım yapmaya başla!

Dünyada Sadece 4 Adet Örneği Olan Lister Storm’lardan Birisi Satılıyor!

İngiliz otomobil üreticisi Lister'ın, dünyaya sadece 4 adet servis ettiği Storm'lardan biri astronomik rakamıyla yeni alıcısını bekliyor!
Dünyada Sadece 4 Adet Örneği Olan Lister Storm’lardan Birisi Satılıyor!

1954 yılında İngiltere’de kurulan otomobil şirketi, Brian Lister tarafından hayata geçirilmiş. Lister’ın ortaya çıkarılmasındaki amaç, motor sporlarında söz sahibi olmakmış. Günümüze gelene kadar üretici, farklı bir firmaya satılmış olsada, Jaguar‘dan gelen destekle beraber, saldırıcağı alanları bırakmamış. Bir çoğumuzun bu markanın varlığından haberi bile olmayabilir!

Amaç gereği spesifik çalışmalara imza attığından, çok fazla hızlı yol otomobili üretememiş. Road and Track‘in markajına takılan yeşil Lister Storm‘un satılık olduğunu gördük. Sadece 4 adet üretilse de 1 tanesinin akibeti bilinmiyor. Kalan 3 taneden de birisi de şimdi satılıyor.

Storm’un Temelleri FIA GT Şampiyonası Kurallarına Göre Atılmış

Storm'un Temeli FIA GT Şampiyonası Kurallarına Göre AtılmışDemin bahsettiğimiz gibi şirket, motor sporlarında yükselmek istiyordu. Le Mans 24 Hours yarışlarında gösterdiği başarılar, Storm’un sonradan sınırlı üretim spor yol otomobiline dönüştürülmesini sağlamış.

GT1 sınıf otomobillerini gözüne kestiren İngiliz şirket McLaren F1 GTR, Ferrari F40 LM, Jaguar XJ220S ve Porsche 911 GT2 gibi araçlara karşı pistlerde boy göstermiş. 24 Hours Daytona’da yaşanan aksaklıktan sonra, 2007 yılında Lister, Storm’u pistlerden çektiğini bildirmiş.

Satılığa Çıkartılan Storm’un Çok İyi Kondisyonda Olduğu Söyleniyor

Satılığa Çıkartılan Storm'un Çok İyi Kondisyonda Olduğu SöyleniyorAz çok bizde, kaporta boya renginin canlılığından hor kullanılmadığını anlayabiliyoruz. Biraz dikkatli bakıldığında ön duruş biçiminin diğer bir İngiliz üreticisi olan Jaguar’dan alındığı farkedilebilir.

Şişkin çamurlukların, öne doğru sivri hal alışı, tarihin tozlu raflarına kaldırılan spor otomobil listemizde yer alan XJ220 S’i andırıyor.

Lister Dış ve İç Parçaları En Hafif Malzemeden Seçmiş

Lister Dış ve İç Parçaları En Hafif Malzemeden SeçmişStorm’un cadde versiyonu da GT1 tipinde olduğu gibi hafif yapılı malzemelerden üretilmiş. Gövdesi karbon, tampon ve diğer aksamlar alüminyumdan şekillendirilmiş. O yüzden Lister’ın fırtınası inanılmaz hafif.

Lister Storm’da kullanılan jantları, Ferrari’nin eskiden F40‘larda kullandığına benzettik. Disk frenlere sahip yeşil canavarda 18 inç lastik grubu ve arkaya gizlenmiş Brembo fren mekanizması bulunuyor.

19 Mayıs’ta açık artırmaya çıkacak bu spor araç, 7.0L’lik V12 motor barındırıyor. 550 beygir güce sahip olması da normal yolların pist tadında gidileceği anlamına geliyor. Ve son olarak üç arabadan biri olan bu spor aracın, 195 bin ile 222 bin dolar arasında satılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum