Yatırım yapmaya başla!

Yastık Altından Çıkan 4,4 Ton Altın Ekonomiye Kazandırıldı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in geçen yıl başlattığı yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırın çağrısı kapsamında 4,4 ton altın toplandı. Detaylar haberimizde...
Yastık Altından Çıkan 4,4 Ton Altın Ekonomiye Kazandırıldı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz yıl vatandaşlara atıl halde duran altınlarını evde tutmamalarını ve ekonomiye kazandırmalarını istemişti. Şimşek’in bu çağrısına kulan veren binlerce kişi yastık altındaki altınlarını getirerek, yerine altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldı. Mehmet Şimşek, geçen yıl başlayan ilk ihraçla bitlikte 4,4 ton altının ekonomiye kazandırıldığını söyledi.

Şimşek’in çağrısından bu yana, güncel fiyatlarıyla 770 milyon liraya denk gelen 4,4 ton altın ekonomiye kazandırıldı.

İlk ihraç döneminde yaklaşık 10 bin 500 kişi 2 ton altını hazineye getirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 26 Mart’ta başlayan 81 ilde, 324 şubede, 4 etapta gerçekleştirilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ikinci talep toplama sürecinin 20 Nisan’da sona erdiğini bildirdi. Şimşek, geçen yıl olduğu gibi bu dönemde de taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira sertifikasına geldiğini söyledi.

İkinci ihraçta taleplerin %57,9’u altına dayalı kira sertifikasına, %42,1’i altın tahviline oldu.

Şimdiye kadar 4,4 ton altının ekonomiye kazandırılırken kadınların daha fazla ilgi gösterdiği bildirildi. Gelen taleplerden %55,2’si kadınlardan, %44,8’i erkeklerden oldu. Yatırımcıların genel olarak %48,9’unu ise 25-44 yaş arası vatandaşlar oluşturdu. İller bazında bakıldığında %52,7’nin İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya gibi büyükşehirlerden toplandığı bildirildi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

23 bin vatandaş altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvilinin getirdiği avantajlardan yararlanmaya başladı.

Yastık altında tutulan altınların hem kaybolma riski olduğunu hem de kazanç getirmediğini söyleyen Şimşek, Hazine’nin sağladığı bu imkan ile hiçbir kayıp yaşamadan, altınların devlet güvencesi altında duracağını, aynı zamanda yıllık vergisiz, net %2,4 getiri elde edileceğini belirtti. Ayrıca istedikleri zaman bu senetleri aracı bankaya satarak, Türk lirası olarak çekebilme imkanlarının da olduğunu söyledi.

Şimşek sözlerine; “Yatırılan altının vade sonunda fiziki altın olarak geri alınabilme opsiyonu ve altınların devlet güvencesinde hiçbir maliyete katlanmadan saklanıyor olması projeyi vatandaşlarımız için her açıdan çok avantajlı hale getirmektedir.” şeklinde devam etti.

Yastık altında kalmış ve sisteme kazandırılmamış her değerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu açıdan evlerde atıl halde bulunan her altının ekonomi açısından büyük önem taşıdığını söyleye Şimşek, geçen yıl başlattıkları projenin uzun soluklu olduğunu, ikinci ihraç döneminde vatandaşların göstermiş olduğu ilgiden son derece memnun olduklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum