Paylaşım

4,20 Seviyesini Aşan Euro Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı!


 

Euro, küresel piyasalarda 4,20'yi aşarak tarihi zirveyi gördü. ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmemesinin etkisiyle, hem dolar hem de Türk lirası karşısında yükseldi.

Dün 4,1890 seviyesini gören Euro‘dan bu sabah yeni bir rekor daha geldi. Küresel piyasalarda 4,20’yi geçen Euro tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Beyaz Saray’da süren çalkantılı durum doları zayıflattı. Güç kaybeden dolardan destek bulan Euro 4,2024 seviyesine kadar tırmandı.

ABD’de Donald Trump etkisinin yarattığı tedirginlik bir türlü bitmek bilmiyor. Beyaz Saray’da yaşanan siyasi gerginlik, görevden alınmalar ve istifalar doların güç kaybetmesine neden oldu. Küresel piyasalarda zayıflayan dolar, Euro’ya yaradı. Euro bu sabah itibariyle tarihi zirveyi gördü. Kur şu dakikalarda 4,2005 seviyesinden işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı konusunda aceleci davranmaması ve Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasında sıkılaşmaya gideceği beklentisi de Euro’yu yükseltti.

Euro dolar karşısında, küresel piyasalarda 1,1868 seviyesine çıktıktan sonra 1,1849’a geriledi.

2017’ye 3,86 ile başlayan dolar, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve bilanço küçültme kararı ile kısmen zayıfladı. Kur bugün 3,54 bandından işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk lirasına destek çağrısı, ihracattaki büyüme ve ABD tarafında yaşanan siyasi belirsizlik gibi nedenler, Türk lirasının dolar karşısında güç kazanmasını sağladı. Lira son 7 ayda, doların karşısında %10 kadar değer kazandı. Uzmanlar yarın açıklanacak olan ABD istihdam verilerinin piyasalar tarafından takip edileceğini belirtiyor.

Yurt içinde bugün piyasaların odağında Temmuz ayı enflasyon verileri vardı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Temmuz ayı verilerine göre, yıllık enflasyon %9,79’a geriledi. Uzmanlar 6 aydan bu yana ilk kez tek haneye düşen enflasyonun, bir süre daha bu seviyede kalacağını öngörüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın