Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

3Ç20’de İtalya %16,1, İspanya %16,7 ile Rekor GSYİH Büyümesi Bildirdi

Yılın ikinci çeyreğinde rekor düşüşler yaşayan İtalya ile İspanya, üçüncü çeyrekte ise rekor büyüme rakamları açıkladı. Detaylar aşağıda;
3Ç20’de İtalya %16,1, İspanya %16,7 ile Rekor GSYİH Büyümesi Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Üçüncü çeyreğe ilişkin GSYİH büyüme verilerini açıklayan Avrupa ekonomileri, söz konusu çeyrekte yılın ikinci çeyreğinden keskin geri dönüşler olduğunu doğruluyorlar.

Fransa yüzde 18,2’lik büyümeyle Euro Bölgesi toparlanmasında öne çıksa da diğer ekonomilerde de tarihi rakamların kaydedildiği görülüyor.

Her ikisi de yüzde 16’nın üzerinde büyüme açıklayan ispanya ve İtalya da onlar arasında. İspanya rekor yüzde 16,7’lik büyümeyle resesyondan çıktığını açıklarken İtalya da sert bir daralmanın ardından üçüncü çeyrekte yüzde 16,1 büyüyerek beklentileri aştığını duyurdu.

İspanya Üçüncü Çeyrekte Yüzde 16,7 Büyüyerek Resesyondan Çıktı

İspanya Üçüncü Çeyrekte Yüzde 16,7 Büyüyerek Resesyondan Çıktı
KAYNAK: INE

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 17,8’lik düşüşle resesyona giren İspanya ekonomisi, üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanmayla durgunluktan kurtuldu.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) tarafından yapılan açıklamada, GSYİH’nin ilk iki çeyrekteki yüzde 5,2 ve yüzde 17,8 düşüşün ardından tarihi bir artışla yüzde 16,7 büyüdüğü söylendi.

GCM Yatırım Banner

Bu artış, hükümetin ve İspanya Merkez Bankası’nın birkaç ay önce sunduğu tahminlerini aştı ki tahminler yüzde 13 büyüme yönündeydi. Önümüzdeki Aralık ayında INE tarafından teyit edilmesi gereken büyümenin İspanya’yı durgunluktan çıkaracağı kaydedildi.

Eylül çeyreğinde hane halkı tüketimi yüzde 20,7 artarken sabit yatırım yüzde 19,9 arttı. Buna ek olarak, kamu harcamaları yüzde 1,1 arttı ve ihracatın ithalattan daha fazla artması nedeniyle net dış talep GSYİH’ye olumlu katkıda bulundu.

Yine de yıllık bazda ekonomi, önceki dönemdeki yüzde 21,5’lik rekor daralmaya kıyasla yüzde 8,7 küçüldü ve İspanyol ekonomisini salgın öncesi seviyelerin yüzde 9,1 altında bıraktı.

İtalya Ekonomisi 3Ç20’de %16,1 Büyümeyle Tahminleri Geride Bıraktı

İtalya Ekonomisi 3Ç20’de %16,1 Büyümeyle Tahminleri Geride Bıraktı
Kaynak: ISTAT

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamada gayri safi yurt içi hasılanın Eylül çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 16,1 büyüdüğü bildirildi. Artış, ikinci çeyrekte yüzde 13’e revize edilen düşüşün üzerine gelirken The Wall Street Journal tarafından anket yapılan ekonomistler yüzde 10,6’lık bir genişleme tahmin etmişlerdi.

Büyüme geniş tabanlı gerçekleşirken sanayi, hizmetler ve tarımın tümü çıktıda artış gösterdi. GSYİH, ikinci çeyrekte aşağı yönlü revize edilen yüzde 17,9 daralmanın ardından yıllık bazda yüzde 4,7 küçüldü.

Roma, büyümenin dördüncü çeyrekte de devam etmesini beklese de bunun hükümeti iş dünyasına yeni kısıtlamalar getirmeye zorlayan koronavirüsün yeniden canlanmasıyla tehlikede olduğu aktarıldı.

ISTAT, yılın son üç ayında GSYİH’nin çeyrek bazda sabit kalması durumunda, tüm yıl GSYİH’nin 2019’a kıyasla %8,2 düşeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.