Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20’de İstihdam Endeksi Yıllık Bazda %2,6 Arttı

TÜİK verilerine göre Temmuz ve Eylül aylarını içeren üçüncü çeyrekte istihdam ve brüt-ücret maaş endeksi artarken, çalışılan saat endeksi geriledi.
3Ç20’de İstihdam Endeksi Yıllık Bazda %2,6 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 Temmuz-Eylül dönemine ait yayımladığı işgücü girdi endekslerine göre istihdam endeksinde yıllık bazda artış oldu. Brüt-ücret maaş endeksi çeyreklik artarken, çalışılan saat endeksi geriledi.

Yılın üçüncü çeyreğinde, 2019’un aynı dönemine kıyasla sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi %3,6 oranında azaldı. Çalışan saat endeksi sanayide %1, inşaatta %4,7 artarken, ticaret ve hizmette %7,6 oranında geriledi.

İstihdam endeksi yıllık bazda %2,6, bir önceki çeyreğe göre %4,9 oranında artış gösterdi.
İstihdam Endeksi Arttı
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla sanayi sektöründe istihdam endeksi %4,7, inşaatta %7,6, ticaret ve hizmette %0,3 oranında arttı. İkinci çeyreğe göre karşılaştırma yapıldığında sanayi sektöründe %4,3, inşaatta %9,3, ticaret-hizmette %4,5’lik artış oldu.

Yıllık bazda %3,6 azalan çalışılan saat endeksi, bir önceki çeyreğe göre %38 oranında artış gösterdi. Alt sektörlerden sanayi alanında %41,3, inşaatta %31,7, ticaret ve hizmet sektöründe ise %37,2 oranında artış oldu.

Brüt ücret maaş endeksi 2019’un üçüncü çeyreğine kıyasla %6,4 yükseldi. Alt sektörlerin hepsinde artış olurken sanayide %11,5, inşaatta %12, ticaret ve hizmet sektöründe %2,4 oranında iyileşme gerçekleşti. Brüt ücret maaş endeksi çeyreklik bazda da %21,9 oranında arttı. Sanayi sektöründe %22,5, inşaatta %20,8, ticaret ve hizmette %21,6 oranında artış oldu.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %9 arttı.
Saatlik İşgücü Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Alt sektörler bazında sanayide saatlik işgücü maliyeti endeksi %8,5, inşaatta %5,6, ticaret ve hizmette ise %9,8 oranında arttı. Yıllık bazda %10,4 artan saatlik kazanç endeksinde aly sektörlerden sanayide %10,4, inşaatta %7, ticaret ve hizmette ise %10,9 oranında artış oldu.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyet endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,5 arttı. Ticaret ve hizmet sektöründe %4, sanayide %1,5 oranında artış olurken, inşaatta %1,5’lik düşüş gerçekleşti.

Çeyreklik olarak baktığımızda saatlik işgücü maliyet endeksi %11,9, kazanç endeksi %11,6, kazanç dışı işgücü maliyet endeksi ise %13,6 geriledi. Sanayi alanında saatlik işgücü maliyeti endeksi çeyreklik olarak %13,9, inşaatta %8,2, ticaret ve hizmette ise %11,5 oranında azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu