Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20’de HSBC’nin Vergi Öncesi Karı %36 Düşüşle 3,1 Milyar Dolar Oldu

Salı günü yılın üçüncü çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklayan HSBC bankası, karında düşüş bildirse de piyasa beklentisinin üzerinde rakam sundu.
3Ç20’de HSBC’nin Vergi Öncesi Karı %36 Düşüşle 3,1 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra merkezli Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, 2020 üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Coronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik çalkantı döneminde daha fazla kredi zarar karşılığı ayırması, bankanın karında da düşüş yarattı.

30 Eylül ile biten üçüncü çeyrekte 3,1 milyar dolar vergi öncesi kar açıklandı. Piyasanın beklentisi 2,07 milyar dolardı. Bu bakımdan beklentinin üzerinde gelerek pozitif tablo çizse de, 2019’un aynı döneminde 4,8 milyar dolar kar etmişti.

HSBC İcra Kurulu Başkanı Noel Quinn, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada ekonomik etkisi devam ederken, açıklanan mali sonuçların umut verici olduğunu söyledi.
HSBC 3Ç20 Verileri
Kaynak: HSBC

Asya’da yatırım ortamını artırmayı planladıklarını ifade eden Quinn, banka olarak iş modellerini uzun süreli düşük faiz oranına göre uyarlamak için hızla ilerlediklerini söyledi. Zorlu ekonomik koşullara rağmen grubun sermaye ve likidite oranlarının üçüncü çeyrekte güçlendiğini belirtti.

2020 yılı için temettü ödemesinin, 2021’in başındaki ekonomik koşullara bağlı olarak yapılacağını ekledi. Vergi öncesi kar %36 azalırken, vergi sonrası kar %46 düşüşle 2 milyar dolara geriledi. Asya’daki operasyonların dirençli kalmaya devam ettiği belirtildi.

Raporlanan gelir %11 düşüşle 11,9 milyar dolar oldu. Bu durumun faiz oranlarındaki indirimlerden kaynaklandığı aktarıldı. Net faiz marjı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 36 baz puan, bu yılın ikinci çeyreğine kıyasla 13 baz puan geriledi.

Beklenen kredi zararları ve kredi değer düşüklüğü masrafları 0,8 milyar dolar olarak açıklandı. Yatırımların devam etmesine karşın işletme giderlerinde %1 oranında düşüş gerçekleşti.

İşletme giderleri bir yıl öncesine göre %1 azalırken, potansiyel kredi zararları için 785 milyon dolar ayrıldı.
HSBC Raporlanan Gelir
Kaynak: HSBC

İşletme gelirleri sene başından bu yana 62 milyon dolar azalarak 472 milyon dolar oldu. Yapılan açıklamada merkez bankasının faiz indiriminin ve daha yüksek seviyelerde likit varlıkların daha düşük getiri ile sürdürülmesinin etkisinin net faiz geliri üzerinde olumsuz etki yarattığı söylendi.

Bunun yanında faiz oranları ve ürün karmasındaki değişikliğe bağlı olarak alım-satım faaliyetlerindeki düşüşün de net faizi negatif yönde etkilediği bildirildi. Pandeminin etkisiyle 2020’nin ilk ayından bugüne kadar 328 milyon dolar zarar edildiği açıklandı. 2019 yılında bu rakamın 45 milyon dolar olduğu hatırlatıldı.

30 Eylül ile sona eren çeyreklik dönemde HSBC’nin toplam varlıkları 124,2 milyar dolar oldu. 2019’un sonunda 106,6 milyar dolardı. HSBC Bank Canada Başkanı ve CEO’su Linda Seymour, açıklanan sonuçların ilk iki çeyreğe kıyasla nispeten daha iyi olduğunu söyledi.

Son çeyrekte ticari bankacılıkta mevduatın arttığını ve toplam bakiyelerde rekor büyümenin devam ettiğini dile getirdi. Covid-19 döneminde hem ekibe hem de müşterilerine dayanıklılık konusunda hayranlığının arttığını, hep birlikte sürdürülebilir gelecek inşa etmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Verilerin ardından HSBC’nin Hong Kong Borsası’ndaki hisseleri yükselirken, Londra’dakiler geriledi.
HSBC Hisse Performansı
Kaynak: Investing

HSBC Holdings plc (0005.HK) hisse senedi TSİ 09:55’te %4,81 artıda 33,800’den işlem görüyor. Öte yandan HSBC Holdings PLC (HSBA) tarafına baktığımızda tablonun negatif olduğunu görmekteyiz. Seans sırasında 315,50 – 328,05 hisseleri kapanışta %0,64 değer kaybına maruz kalarak, 319,35 seviyesine geriledi.

Eldeki verilere göre bankanın Hong Kong Borsasındaki hisseleri bu yıl %47, Londra borsasındaki hisseleri ise %45,7 oranında düşüş gösterdi. Banka bugün açıkladığı çeyreklik finansal raporda, 3Ç20’de hisse senetleri için 11 milyon dolarlık üç aylık temettü bildirdi.

Amber Hill Capital’in varlık yönetimi direktörü Jackson Wong, pandeminin daha kötüye gitmemesi durumunda HSBC’nin faaliyetlerinde iyileşmenin başlayabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu