Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20’de Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Büyüyen Yeni Zelanda Resesyondan Çıktı

Üçüncü çeyrekte kaydettiği yüzde 14’lük GSYİH büyümesiyle resesyondan çıkan Yeni Zelanda, yine de Haziran 2020 çeyreğindeki kilitlenme nedeniyle kaybedilen tüm faaliyeti telafi edemedi.
3Ç20’de Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Büyüyen Yeni Zelanda Resesyondan Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 12,2’lik GSYİH düşüşüyle resesyona giren Yeni Zelanda ekonomisi, Eylül çeyreğinde toparlandı. Hükümetin beklentileriyle uyumlu olarak üçüncü çeyrekte güçlü toparlanma bildiren Yeni Zelanda, ikinci çeyreğe göre yüzde 14’lük GSYİH büyümesi kaydetti.

Açıklanan resmi verilere göre Yeni Zelanda ekonomisi, büyük mali ve parasal teşvik tüketici harcamalarını körüklediğinden üçüncü çeyrekte durgunluktan güçlü bir şekilde geri döndü ve V şeklinde bir toparlanma sağladı. Buna göre gayri safi yurtiçi hasıla, yüzde 11 daralmaya revize edilen ikinci çeyreğe göre yüzde 14 arttı. Rakam ekonomistlerin yüzde 12,9’luk kazanç beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Bir yıl önceye gör yüzde 1,8’lik düşüş beklentilerini aşarak yüzde 0,4 büyüme olurken çeyreklik yüzde 14’lük büyüme üç çeyrek içindeki ilk büyüme ve şimdiye kadar kaydedilen en büyük üç aylık artış oldu.
Yeni Zelanda 3Ç20’de Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Büyüdü
Kaynak: Stats NZ

Hizmetler sektörü keskin bir yüzde 11,1 toparlandı. Ayrıca mal üreten sektörler yüzde 15,9’luk düşüşün ardından yüzde 26 büyüdü. Üç aylık bazda GSYH, önceki dönemdeki yüzde 12,4’lük düşüşün ardından yüzde 0,4 toparlandı. Eylül 2020 çeyreğinde faaliyette, COVID-19 kilitlenmesinden büyük darbe alan Haziran 2020 çeyreğine göre daha az kısıtlamanın olması toparlanmada etkiliydi.

Yine de Auckland Ağustos ayında uyarı seviyesi 3’teydi. Yeni Zelanda’nın ulusal hesaplar üst düzey yöneticisi olan Paul Pascoe verilere ilişkin; “Bu, ekonominin zorunlu olmayan işletmelerin kapandığı yılın başlarında kilitlenmeden geri dönmesiyle Yeni Zelanda’da GSYİH’de rekor düzeyde en güçlü üç aylık büyümeyle sonuçlandı” diyerek şöyle devam etti:

“GSYİH, Eylül 2019 çeyreğine kıyasla yükseldi ve bu da genel olarak COVID öncesindeki bir faaliyet düzeyine dönmeyi başardığımızı gösteriyor. Bununla birlikte, COVID-19’un etkileri endüstri düzeyinde belirli ve çeşitli etkilere sahipti ve bazı endüstriler için bunlar bir süre devam edebilir.”

İlaveten ülke çapındaki faaliyet büyük ölçüde COVID-19 öncesi seviyelere dönmüş olsa da Haziran 2020 çeyreğindeki kilitleme nedeniyle kaybedilen tüm faaliyet veya üretimi telafi edemediklerini ekledi.

Haziran 2020 çeyreğinde COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmaya yönelik önlemlerin dünya çapında GSYİH’de büyük düşüşlere neden olduğu 3Ç20’de ise toparlanmaların başladığını bildirdi.
Yeni Zelanda Seçilmiş Ekonomi
Kaynak: Stats NZ

Yukarıdaki rakamlara atıfta bulunan rapor, GSYİH büyüme oranlarındaki farklılıkların bireysel hükümetler tarafından benimsenen COVID-19 sınırlama önlemlerinden etkilenirken aynı zamanda her ülkenin ekonomik yapısındaki farklılığı yansıttığını belirtti.

Bunun COVID-19 kısıtlamalarından daha fazla etkilenen endüstrilerin göreceli önemini içerdiğinin de üzerini çizdi. Yeni Zelanda’nın Mart ve Nisan aylarında COVID-19’u kontrol etmek için diğer bazı ülkelere göre daha katı önlemler aldığını ardından yılın ilerleyen dönemlerinde daha az katı kısıtlamalara daha hızlı geçtiği hatırlatıldı.

Yeni Zelanda GSYİH’sinin yaklaşık üçte ikisini üreten hizmet sektörleri, Haziran 2020 çeyreğinde yüzde 9,8 düştükten sonra bu çeyrekte yüzde 11,1 arttı. Mal üreten endüstriler yüzde 26,0; birincil sanayi ise yüzde 4,6 arttı.

Üç aylık büyümeye en çok katkıda bulunan sektörler yüzde 42,8 artışla perakende ticaret ve konaklama; yüzde 52,4 artışla inşaat; ve yüzde 17,2 artışla imalat oldu. Pascoe, perakende satış değerlerinin serinin başladığı 1995 yılından bu yana en büyük çeyreklik artışını kaydettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu