Yatırım yapmaya başla!

33 Meslek için Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Dönemi Başladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tehlikeli ve çok tehlikeli 33 meslekte zorunlu yeterlilik belgesi bulunmayan kişilerin çalışamayacağını açıkladı. Konunun detayları ve belge zorunluluğu olan meslekler şöyle...
33 Meslek için Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Dönemi Başladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre, bugünden itibaren yeterlilik belgesi olmayan 33 mesleğe çalışma yasağı getirildi. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ, geçen yılın ilk aylarında yayımlanmıştı.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfından oluşan mesleklerde yeterlilik belgesi zorunluluğu için tanınan süre sonra erdi. Bugün itibarıyla söz konusu kriterlere uyan 33 meslekte, yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak. Peki, Bakanlık tarafından belirlenen ve yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen 33 meslek hangileri?

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, Bakanlar Kurulu’nun kendilerine 161 mesleğe belge zorunluluğu getirme yetkisi verdiğini söyledi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 161 mesleğe belge zorunluluğu getirme yetkileri bulunurken, sektörden gelen talepler doğrultusunda 81 meslek için zorunluluk getirdiklerini söyleyen Ceylan, söz konusu bu 81 mesleğin sınav ve belge ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılandığını belirtti.

Belgesiz çalışanların hiç vakit kaybetmeden MYK tarafından yetkilendirilen herhangi bir sınav ve belgelendirme merkezine başvurmaları gerektiğini söyleyen Ceylan, işverenlerin de belgesiz işçi çalıştırmamaları gerektiği konusunda uyarı yaptı. Aralarında otomotiv kaportacısı, metal kesimci, motosiklet bakım onarımcısı ve iplik eğirme operatörü olan mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işyerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başına 627 lira ceza kesilecek.

MYK tarafından bugüne kadar 401 bin 495 çalışana mesleki yeterlilik belgesi verildiği bildirildi.

2006 yılında faaliyete başlayan MYK tarafından, 792 ulusal meslek standardı ile 451 ulusal yeterlilik belirlendiğini söyleyen Ceylan, bu düzenlemelerin temel amacının işgücüne nitelik kazandırmak olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar 401 bin 495 kişiye yeterlilik belgesi verilirken, çalışanlara toplamda 229 milyon lira sınav ve belgelendirme desteğinde bulunuldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan, yeterlilik belgesi bulundurma zorunluluğu olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş sınıfında yer alan meslekler ile kodları aşağıdaki listede ayrıntısıyla yer almaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum