Yatırım yapmaya başla!

300 Ova Tarımsal Sit Alanı Kapsamında Korunacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, toprağın tüm insanları ilgilendiren değerli bir varlık olduğunu, tarımsal potansiyeli yüksek olan 300 ovanın tarımsal sit alanı ile korunacağını söyledi.
300 Ova Tarımsal Sit Alanı Kapsamında Korunacak

5 Aralık Dünya Toprak Günü münasebetiyle bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 7 milyon hektar alanda 258 ovanın tarımsal sit alanı ilan edildiğini, koruma altına alınan ova sayısının 2023 yılına kadar 300’e çıkarılacağını söyledi.

2003 ve 2017 yılları arasında 5 milyon 700 bin hektar ve toplamda 6 milyon 150 bin hektar alanda toplulaştırma yaptıklarını belirten Pakdemirli, 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla her yıl ülkemizde çeşitli etkinlikler yaptıklarını dile getirdi.

Bekir Pakdemirli, tarım topraklarını korumak ve yasal boşluğu gidermek amacıyla 2005 yılında, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun çıkarıldığını söyledi.

Bakanlıkça toprak ve su kaynaklarının korunması ve etkin şekilde kullanılması amacıyla birçok proje ve çalışma yürüttüklerini anlatan Pakdemirli, söz konusu kanun ile 655 bin hektar tarım alanının amaç dışı kullanımının engellendiğini söyledi.

Tarım alanlarının miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla da bir düzenleme yapıldığını, parçalı tarım arazilerini birleştirmek için arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verdiklerinin altını çizdi.

1961 – 2002 yılları arasında 450 bin hektar arazi toplulaştırılması yapıldı.

Tarımsal potansiyeli yüksek ovaları belirleyerek koruma altına aldıklarını söyleyen Pakdemirli, bu hedef doğrultusunda 7 milyon hektar alanda 258 ovanın tarımsal sit alanı ilan edildiğini belirtti. Bu rakamın 2023 yılına kadar 300’e çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü, sınırları kesinleşen tarımsal ovaların Cumhurbaşkanlığı Kararı ile koruma altına alınmaya devam edileceğini ifade etti.

Toprağın en değerli varlıklarımızdan biri olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı, korunması konusunda tüm paydaşlara sorumluluk düştüğünü, 81 milyon vatandaşı ilgilendiren ve yenilenemeyen bir varlık olduğunu, bu nedenlerle de toplumda farkındalık oluşturulmasının son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum