Yatırım yapmaya başla!

300 Lirası Olan Şirket Kurabilecek!

Yapılan yeni düzenleme ile şirket kuruluş prosedürlerinde değişiklik yapıldı. Daha önceden 2 bin lira olan masraflar 300 liraya indirilirken, hiçbir aracıya gerek kalmadan tamamlanmasına imkan sağlandı.
300 Lirası Olan Şirket Kurabilecek!

15 Mart itibariyle şirket kurmak isteyenler noter, banka ve Sosyal Güvenlik Kurumları’na gitmek zorunda kalmayacak. Daha önce 7 olan prosedür yapılan yeni düzenleme ile 1’e indirildi. Şirket kurmak isteyen kişilerin, hiçbir aracıya gerek kalmadan sadece ticaret sicili müdürlüklerine gitmeleri yeterli olacak. Ve daha önce 2000 lirayı bulan masraflar, söz konusu bu değişimin ardından 300 liraya inmiş olacak.

Şirket kuruluşu prosedürlerinde yapılan düzenlemeye göre; bugünden itibaren imza ve defter onayı sadece ticaret sicili müdürlüklerinde yapılacak.

Söz konusu tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Recep Akdağ’ın bakanlığını yaptığı Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun Eylem Planı çerçevesinde, “7099 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın şirket kuruluşu tebliğinde yapılan değişikliğe göre; gerçek ve tüzel kişilerin şirket kurulum aşamasında, ticaret sicili müdürlüklerinde imza atabilmesine hak tanındı.

Şirket kuruluşunda 7’den 1’e inen prosedür ile hiçbir aracıya gerek kalmayacak.

Rekabet Kurumu’nun payı eskisi gibi aynı müdürlüklerden alınırken, SGK kaydı otomatik olarak gerçekleştirilecek. Limited şirketlerde %25 olan blokaj kaldırılacak ve Maliye Bakanlığı sadece risk bazlı yoklamalar yapacak. Kuruluş aşamasında 2-3 günü bulan işlemler ise sadece 20 dakika içerisinde tamamlanabilecek.

Daha önceden 2 bin lirayı bulan masraflar 300 liraya indirilmiş oldu.

Yani şirket kurmak için 300 lira yeterli! İstanbul Ticaret Sicili Müdürü Avukat İbrahim Halil Kızılelma, yapılan düzenleme hakkında bilgi verirken; ilk defa notere ve SGK’ya gitme ihtiyacının ortadan kalkacağını, 2-3 gün süren işlemlerin 20 dk içerisinde yapılacağını belirtti. Daha önceden notere onaylatılan ticari defterlerin, bundan böyle ticaret sicili müdürlüğü tarafından onaylı şekilde vatandaşa teslim edileceğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum