Yatırım yapmaya başla!

30 Yıllık ABD Hazine Bonosu İlk Kez %2 Seviyesinin Altına Düştü

ABD'nin 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi, Asya işlemlerinde yüzde 2 seviyesini kırdı ve yeni tarihi bir düşüş kaydetti.
30 Yıllık ABD Hazine Bonosu İlk Kez %2 Seviyesinin Altına Düştü

Reuters’e göre; 30 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi bugün Asya işlem saatlerinde ilk seansta yüzde 2 seviyesini kırarak yeni rekor düşük seviyeye geriledi. Bu durum, 30 yıllık Hazine bonosunun Çarşamba günü rekor seviyenin altına düşmesinden yalnızca bir gün sonra geldi.

Dün, 10 yıllık Hazine bonosundaki ve 2 yıllık bonodaki tersine çevrilmiş net faiz oranları yakından izlenmişti. Yüzde 2’nin altındaki seviyelere düştükten sonra, 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi yüzde 1,9689 oldu. Küresel büyüme endişeleri altında 10 yıllık getiri ise 9 Ağustos’ta yüzde 1,7’ye gerilemişti.

Yine de 30 yıllık ABD Hazinesi’ndeki bu seviye, küresel olarak başka bir yerdeki 30 yıllık tahvillerin getirilerinden yüksek olarak kaydedildi. 30 yıllık Japon devlet tahvili getirisi yüzde 0,15 iken 30 yıllık Alman bonosunun getirisi yüzde -0,201 düzeyindeydi.

Singapur’daki DBS Bank stratejistlerinin bugün hazırladıkları notta, “Son standartlara göre oranlar çok düşüktür, ancak ABD Hazineleri’nde oldukça belirsiz bir görünüm veren bazı risklere maruz kalmak hala mantıklı geliyor. Ayrıca, USD oranları gelişmiş piyasa benzerlerine göre cazip kalmaktadır,” ifadelerine yer verildi.

Stratejistler, yatırımcıların tahvil piyasasındaki ralliyi gergin olarak görüp, ayı piyasası düşüncesini aklında tutması gerektiğini söylediler. “Ağırlığını artır” duruşunun, son aylarda özlem duyulan iyi haberlere karşı savunmasız olduğunu da belirttiler.

ABD’deki son ana verim eğrisinin tersine çevrilmesi üzerine eski Federal Rezerv Başkanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada bu sefer daha az iyi bir sinyal olabilir dedi. Daha önce bu durumun resesyon habercisi olmadığını ifade etmişti.

Fox Business Network’e konuşan Yellen, “Bunun nedeni, uzun vadeli getirileri aşağı çeken gelecekteki faiz oranları hakkında piyasa beklentileri dışında bir dizi faktör var,” ifadelerini kullandı.

ABD-Çin ticaretindeki gelişmeler ve GSYİH büyümesiyle ilgili endişeler, uzun vadelilerde getirilerin gerilemesine neden oldu. Bu endişelere, yetersiz enflasyon ve daha agresif merkez bankası eylemi beklentileri de eklenmişti.

Tahvil Faizleri Asya Pasifik Bölgesinde Değer Kaybetti

Tahvil Faizleri Asya Pasifik Bölgesinde Değer KaybettiBüyük Asya pazarlarındaki 10 yıllık devlet tahvilleri için getiriler, durgunluk korkuları nedeniyle keskin bir düşüş kaydediyor. Normal şartlarda tahvil fiyatları; getirileri tersine çevrilirken ve yatırımcılar satın almak için acele ederken, fiyatlar yükselir ve getiriler artar.

Her pazarın 10 yıllık devlet tahvili getirisinin Perşembe sabahında, bir hafta öncesine ve ayın başına göre nasıl düşüş kaydettikleri incelendi.

Japonya’da 10 yıllık getirisi geçen hafta ilk kez Japonya Merkez Bankası’nın tercih ettiği aralığın altına düşerek yüzde -0,2 seviyesine düştü. Daha önce merkez bankası 10 yıllık tahvilin getirisini sıfıra sabitlemiş ve bu da %0,2 ile %-0,2 arasında gerçekleşmekteydi.

Resesyon korkuları piyasaları sararken, ABD’de gösterge 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi dün 2 yıllık oranın altına düştü. Bu durum, ekonomik durgunluk göstergesi olarak yorumlanmaktadır.

Bir analist; Hong Kong, Güney Kore ve Singapur gibi düşük getirili pazarlar ile Malezya ve Çin gibi orta getirili pazarların oranlarının daha düşük seyrettiği söyledi. Aynı zamanda yatırımcıların riskli pazarlardan uzak durduklarını da ifade etti.

J.P. Morgan Asset Management’ta sabit bir gelir portföyü yöneticisi olan Julio Callegari, bunun devlet tahvillerinin getirilerinin artmasına neden olduğunu söyledi.

Callegari, “Asıl sebep, bu tahvil piyasalarının riskten kaçınmaya karşı daha hassas olması. Genellikle para birimlerinde değer kaybına ve getiri eğrisi üzerindeki baskıya neden oluyor. Genel olarak bu eğilimin bir süre devam etmesini bekliyor, çünkü bölgede konuşulan ekonomik büyüme hala yavaşlıyor ve merkez bankalarının pazar politikasını hafifletmeye devam etmesi muhtemel,” ifadelerini kullandı.

ABD’de yatırımcılar ta tahviller için aceleci davranıyorlar. iShares 20+ Yıllık Hazine Bonosu ETF (TLT), Pazartesi günü bir yıldaki en büyük kazanç olan yüzde 2,1 seviyesine ulaştı. Callegari, bu durumun söylediklerini desteklediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum